Zamknij

Polska 2050 Hołowni depcze PiS po piętach. W Sejmie pięć partii

07.04.2021 17:27
Szymon Hołownia
fot. PAP

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, wygrałaby je Zjednoczona Prawica. Ale na pozycji wicelidera znalazła się Polska 2050. Ugrupowanie Szymona Hołowni wyprzedziło Koalicję Obywatelską i ma niewielką stratę do rządzącej koalicji. 

Wybory parlamentarne wedle konstytucyjnego terminu powinny odbyć się jesienią 2023 roku. Napięcia wewnątrz Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarna Polska, Porozumienie) powodują jednak spekulacje na temat przedterminowej elekcji. Nic więc dziwnego, że w mediach pojawiają się kolejne sondaże, badające poparcie dla poszczególnych partii politycznych.

Sondaż. Hołownia zbliża się do PiS, w Sejmie pięć partii

Polsatnews.pl zaprezentował najnowsze badanie przeprowadzone przez Research Partner na panelu Ariadna. Wynika z niego, że gdyby Polacy poszli do urn w najbliższych dniach, największe szanse na zwycięstwo miałaby rządząca koalicja. Zjednoczona Prawica (lub inaczej PiS - bo właśnie tak nazywa się komitet wyborczy, z którego list startują także przedstawiciele SP i Porozumienia) uzyskałaby w takich wyborach 27,1 proc. głosów.

Po piętach prawicy depcze Polska 2050 Szymona Hołowni, która w tym sondażu uzyskała 23,8 proc. głosów. Wyprzedza tym samym okupującą dotychczas drugie miejsce w większości zestawień Koalicję Obywatelską, którą gotowych jest poprzeć 17,5 proc. respondentów. 

W Sejmie znalazłoby się miejsce dla jeszcze dwóch partii: Konfederacji (7,6 proc.) i Lewicy (7,3 proc.). Poniżej progu wyborczego uplasowałyby się z kolei Kukiz'15 (2,8 proc.) i PSL (2,3 proc.). Aż 11 proc. ankietowanych nie wskazało, na który komitet oddałoby głos. Za to aż 67 proc. zadeklarowało udział w głosowaniu. 

RadioZET.pl/polsatnews.pl