Zamknij

Zjednoczona Prawica przetrwa do końca kadencji? Polacy podzieleni w sondażu

30.11.2020 11:26
Zjednoczona Prawica
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Czy Zjednoczona Prawica przetrwa do końca kadencji w 2023 roku? Zdaniem 45,1 proc. Polaków nie przetrwa, natomiast 43,1 proc. uważa, że koalicja rządząca jednak się nie rozpadnie - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu IBRiS dla Wirtualnej Polski. Portal wskazuje na duże różnice w nastrojach między mieszkańcami wsi i miast.

W sondażu IBRiS dla Wirtualnej Polski ankietowanym zadano pytanie: "czy pana/pani zdaniem koalicja Zjednoczonej Prawicy – PiS-u, Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro i Porozumienia Jarosława Gowina przetrwa do końca kadencji w 2023 roku".

Sondaż: Czy Zjednoczona Prawica przetrwa do końca kadencji? 

Według 45,1 proc. badanych rządowa koalicja nie przetrwa do kolejnych wyborów parlamentarnych w 2023 r., przy czym 31,7 proc. wskazało, że "raczej nie przetrwa", 13,4 proc. respondentów odpowiedziało, że "zdecydowanie nie przetrwa".

Z kolei według 43,1 proc. badanych koalicja rządząca się nie rozpadnie; 29,1 proc. odpowiedziało "raczej tak" na pytanie, czy ZP przetrwa do końca kadencji parlamentarnej, a 14 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak". 11,8 proc. respondentów nie ma zdania ws. kondycji Zjednoczonej Prawicy.

W badaniu wskazano zależność między wiekiem a udzielonymi odpowiedziami. Wp.pl podkreśla, że "starsi badani częściej wskazują, że Zjednoczona Prawica dotrwa do wyborów w niezmienionym składzie".

Według sondażu 41 proc. ankietowanych powyżej 70 roku życia jest zdecydowanie przekonana o przetrwaniu koalicji rządzącej, a 18 proc. jest raczej takiego zdania. Natomiast nikt z grupy w wieku 18-29 lat nie wybrał odpowiedzi "zdecydowanie tak" - wskazuje portal.

Zobacz także

Wp.pl zaznacza, że "duża różnica w nastrojach panuje także między badanymi żyjących na wsiach i w dużych miastach". Na pytanie o przetrwanie Zjednoczonej Prawicy, opcję "raczej nie" wskazało 45 proc. mieszkańców wsi, i 21 proc. badanych zamieszkujących miasta powyżej 500 tys. osób.

Co sądzą beneficjenci 500 plus?

Portal wskazuje także, że 54 proc. mężczyzn i 50 proc. kobiet przewiduje potencjalny rozłam koalicji rządzącej. W sondażu uwzględniono opinie beneficjentów programu 500 plus. Wp.pl zaznacza, że "nawet beneficjenci 500 plus nie wierzą w przyszłość Zjednoczonej Prawicy".

69 proc. pobierających świadczenie na więcej niż jedno dziecko odpowiedziało, że koalicja raczej lub zdecydowanie nie przetrwa. Z kolei 46 proc. niepobierających 500 plus wierzy w przyszłość Zjednoczonej Prawicy, a 41 proc. z nich jest odmiennego zdania.

RadioZET.pl/PAP