Zamknij

Kolejne spotkanie Kaczyńskiego z Ziobrą. Zapadła też decyzja ws. Ardanowskiego

23.09.2020 21:53
Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro
fot. East News/JACEK DOMINSKI

Zbigniew Ziobro spotkał się w środę wieczorem z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim na kolejnym ze spotkań "ostatniej szansy". Politycy miejsce spotkania opuścili przed 20:30. Informatorzy Onetu twierdzą, że doszło do porozumienia, choć spotkanie przebiegało w nerwowej atmosferze.

Jarosław Kaczyński ze Zbigniewem Ziobrą spotkał się w budynku przy ulicy Baciarellego. Spotkanie rozpoczęło się po godzinie 19 i trwało około godziny- podały TVN24 i Onet. Czy oznacza to, że kryzys w Zjednoczonej Prawicy został zażegnany?

Kolejne spotkanie Kaczyńskiego z Ziobrą

W środę kilka godzin wcześniej odbyło się natomiast spotkanie kierownictwa PiS oraz posiedzenie zarządu Solidarnej Polski. Po ich zakończeniu rzeczniczka PiS, Anita Czerwińska przekazała polskiej agencji prasowej, że "piłka jest cały czas po stronie Solidarnej Polski i wszystko zależy od ich decyzji". "Prawo i Sprawiedliwość jest gotowe na wszelkie scenariusze, zależy nam na współpracy, by móc realizować program, ale musi to być współpraca konstruktywna" - dodała.

Zobacz także

Natomiast po zakończeniu obrad zarządu Solidarnej Polski, poseł Jan Kanthak tłumaczył równie lakonicznie, że Zbigniew Ziobro ma upoważnienie "do dalszych rozmów w sprawie zasad współpracy przy realizacji wspólnego programu Zjednoczonej Prawicy". W środę wieczorem odbyło się także kolejne spotkanie Jarosława Kaczyńskiego ze Zbigniewem Ziobrą. Ich pierwsza rozmowa po głosowaniu nad "Piątka dla zwierząt" odbyła się w poniedziałek. Wtedy rzecznika PiS przekazała, że ich prezes przedstawił warunki dalszego trwania koalicji.

Jak podaje Onet, partia Ziobry miałaby ostatecznie przystać na Piątkę dla zwierząt, czyli pakiet ustaw, który może zostać zawetowany przez Senat. Nie ustalono, czy warunkiem trwania koalicji jest poparcie zapisu o tzw. bezkarności urzędniczej w noweli ustawy koronawirusowej.

Negocjacje ws. rekonstrukcji rządu mogą się zakończyć jeszcze w tym tygodniu. Jeśli tak się stanie, umowa koalicyjna może zostać uroczyście podpisana w weekend.

Zapadła decyzja ws. Ardanowskiego

W środę zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel przekazał, że zapadła także decyzja w sprawie ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Jak wyjaśnił polityk, przekaże ją premier Mateusz Morawiecki. "Nie chciałbym uprzedzać pana premiera Mateusza Morawieckiego, ale tak, decyzja w tej sprawie już zapadła" - powiedział Fogiel pytany w Polsat News o przyszłość w rządzie Ardanowskiego po tym, gdy głosował przeciw zmianom w ustawie o ochronie zwierząt.

Zobacz także

Radosław Fogiel dodał także, że wszyscy posłowie PiS, którzy głosują niezgodnie ze stanowiskiem partii, muszą liczyć się z konsekwencjami. Dodał on także, że nie zgadza się on z oceną Ardanowskiego, który dla portalu wpolityce.pl powiedział, że zmiany w ustawie o ochronie zwierząt pisali ludzie nieznający wsi. "Więcej kontrowersji na wsi wynika z doniesień medialnych. Ta ustawa zmieniała się jeszcze w trakcie prac, więc myślę, że nie ma się czego obawiać" - powiedział polityk.

RadioZET.pl/PAP/tvn24.pl/polsatnews.pl/wpolityce.pl