Zamknij

Klub PiS przezwyciężył kryzys? Onet: Jest porozumienie ws. Izby Dyscyplinarnej

11.05.2022 23:21
Politycy PiS
fot. MARCIN SMULCZYNSKI/AGENCJA SE/East News

Jest porozumienie w sprawie treści prezydenckiej ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego - dowiedział się Onet po środowym spotkaniu Klubu Parlamentarnego PiS. Ponadto prezes PiS Jarosław Kaczyński wzywał parlamentarzystów do mobilizacji i zapowiedział dalsze zmiany wewnątrz struktur partii.

W środę wieczorem w Warszawie odbyło się spotkanie Klubu Parlamentarnego PiS. - Prezes akcentował konieczność mobilizacji i zapowiedział, że od czerwca działacze mają ruszyć w teren z ofensywą. Spotkania z wyborcami mają się odbyć w każdym z powiatów - mówił PAP jeden z uczestników spotkania. 
 
Jarosław Kaczyński – jak relacjonowało źródło – ma też od czerwca mocniej skoncentrować się na działalności partyjnej. Ponadto Kaczyński zapowiedział dalsze zmiany w strukturze PiS. - Dzisiaj struktura partyjna odpowiada okręgom wyborczym do Sejmu. Założenie jest takie, by po zmianie odpowiadała ona okręgom senackim, czyli by było ich 100. Po zmianach szefowie okręgów mieliby zakaz łączenia funkcji partyjnych z ministerialnymi - przekazał PAP jeden z parlamentarzystów klubu.

Onet: Jest porozumienie ws. ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną SN

W przyszłym tygodniu zmiany ma zaakceptować Komitet Polityczny PiS. Gościem klubu był szef NBP Adam Glapiński, który – według polityków ZP, z którymi rozmawiała PAP - przekonywał do poparcia jego kandydatury na kolejną kadencję. Głosowanie w tej sprawie ma się odbyć w czwartek w Sejmie. 
 
Ponadto na klubie zadeklarowano, że Zjednoczona Prawica będzie głosować przeciw wnioskowi o odwołanie szefa MS Zbigniewa Ziobry. Według ustaleń Onetu doszło do porozumienia ws. treści prezydenckiej ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną. Partia Ziobry nie chciała likwidacji tego organu, wobec czego PiS nie miał większości, aby przegłosować projekt. Jednym z warunków akceptacji polskiego Krajowego Planu Odbudowy i wypłaty pieniędzy z Funduszu Odbudowy, jaki Komisja Europejska stawia rządowi w Warszawie, jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej.

RadioZET.pl/Onet.pl/PAP

C