Zamknij

Duda rozmawiał z opozycją. Są komentarze. „Możemy podejrzewać, że podpisze”

29.01.2020 19:39
Andrzej Duda
fot. PAP

Prezydent wysłuchał głosu pełnej reprezentacji parlamentu i będzie co do noweli ustaw sądowych podejmował rozstrzygnięcie także z uwzględnieniem tych stanowisk - powiedział w środę wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Spotkanie skomentowali także obecni na nim przedstawiciele opozycji. 

Prezydencki minister Mucha na briefingu po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim w sprawie nowelizacji ustaw sądowych powiedział, że podsumowanie rozmowy nastąpi po decyzji prezydenta co do losów tych przepisów. Jak zaznaczył, do chwili spotkania nie było rozstrzygnięcia w tej sprawie, co prezydent Duda wyraźnie powiedział także na spotkaniu.

Paweł Mucha po spotkaniu ws. reformy sprawiedliwości

Według prezydenckiego ministra wartością dodaną środowego spotkania była możliwość bezpośredniej weryfikacji przez Andrzeja Dudę poglądów klubów parlamentarnych, wsłuchania się w ich argumentację - głosu zarówno większości parlamentarnej, jak i sił opozycyjnych. - Kwestie związane z dialogiem, z możliwością przedstawienia swojego stanowiska, zaprezentowania poglądu na sprawę to był główny powód tego spotkania, bo ta prezydentura jest otwarta na dialog, to nie jest pierwsze spotkanie, które dotyczy spraw reformy wymiaru sprawiedliwości - zapewnił Mucha.

Zobacz także

Mucha został zapytany, czy prezydent jeszcze przed podjęciem decyzji w sprawie noweli planuje kolejne spotkanie lub konsultacje z przedstawicielami środowisk sędziowskich lub politykami. W odpowiedzi minister zaznaczył, że nowela była przedmiotem zainteresowania Kancelarii Prezydenta, poprzez nie tylko środowe spotkanie, lecz także monitorowanie na bieżąco dyskusji parlamentarnych i formalnych prac nad ustawą.

Myślę, że pan prezydent dysponuje takim zasobem wiedzy, żeby już podjąć w tej sprawie decyzję, czy ustawę podpisuje, czy jakakolwiek inna jest jego decyzja [..] Myślę, że zasób materiałów, wiedzy, także z uwzględnieniem tej dzisiejszej dyskusji, jest naprawdę już wystarczający czy dla prezydenta przydatny, ale pozwalający mu podjąć właściwe rozstrzygnięcie

Paweł Mucha

"Wszelkie kompetencje są w rękach prezydenta RP. Natomiast prezydent wysłuchał głosu pełnej reprezentacji parlamentu i będzie co do ustawy, która została uchwalona przez Sejm 20 grudnia 2019 roku podejmował rozstrzygnięcie także z uwzględnieniem tych głosów, czy stanowisk, które dzisiaj na tym spotkaniu wybrzmiały" - oświadczył prezydencki minister.

Opozycja po spotkaniu z Andrzejem Dudą

Spotkanie w Pałacu Namiestnikowskim skomentowali już niektórzy przedstawiciele ugrupowań opozycyjnych, którzy w nim uczestniczyli. Nie mieli jednak na temat jego przebiegu tak dobrego zdania, jak minister Mucha i są przekonani, że pomimo podjętej przez nich próby dyskusji, Andrzej Duda podpisze ustawę. 

"Spotkanie w Kancelarii Prezydenta bez jakichkolwiek konstruktywnych ustaleń. Wg mnie prezydent Andrzej Duda już podjął decyzję. Argumenty, którymi się posługiwał prezydent, były powtórzeniem narracji ministra Ziobro. Szkoda, gdy ponad konstytucją stawia się interes polityczny" - napisał na Twitterze nowy szef PO Borys Budka.

Zobacz także

- Przyszliśmy do pana prezydenta z wnioskiem, żeby zawetował tę ustawę i przygotować prawdziwą reformę wymiaru sprawiedliwości. My chcemy prawdziwego kompromisu, prawdziwego porozumienia - oświadczył z kolei zgromadzonym na Krakowskim Przedmieściu dziennikarzom prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider Ludowców powiedział, że jego zdaniem prezydent "jest bardzo przekonany do tych zmian"

Nie powiedział, czy podpisze, ale po jego wypowiedziach, jego obronie tej ustawy i stuprocentowym przekonaniu, że te zmiany są konieczne, możemy podejrzewać - to są nasze odczucia, podkreślę - że podpisze raczej tę ustawę i pogłębi tym samym chaos

Władysław Kosiniak-Kamysz

Spotkanie w Pałacu Prezydenckim

O spotkanie wnioskowali wspólnie posłowie KO, Lewicy i PSL-Kukiz'15 po tym, jak Sejm w ubiegły czwartek odrzucił sprzeciw Senatu wobec nowelizacji ustaw sądowych rozszerzającej odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów. Wyrazili wówczas oczekiwanie, że prezydent zawetuje nowelizację, która teraz czeka na jego decyzję.

Zobacz także

Klub PiS reprezentował wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Do Pałacu przybył też szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka oraz mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram ze stowarzyszenia Wolne sądy.

W spotkaniu uczestniczył przewodniczący klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski oraz wicemarszałek Sejmu, lider SLD Włodzimierz Czarzasty. Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz poseł Stanisław Tyszka reprezentowali klub PSL-Kukiz15, a Jakub Kulesza i Krzysztof Bosak - Koło Konfederacja.

Wyślij ten artykuł Messengerem do znajomych - oni też powinni to wiedzieć!

RadioZET.pl/PAP

C