Zamknij

Sprawie Banasia przyjrzy się prokuratura. KO składa wniosek

27.09.2019 14:18
Sprawie Banasia przyjrzy się prokuratura. KO składa wniosek
fot. PAP/Rafał Guz

Posłowie PO-KO składają zawiadomienie prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefa Najwyższej Izby Kontroli, Mariana Banasia. Według nich mogło ono polegać na uchylaniu się od opodatkowania poprzez wynajem nieruchomości za kwotę kilkakrotnie niższą niż szacunkowa wartość rynkowa najmu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Na czwartkowej konferencji prasowej poseł PO-KO Mariusz Witczak powiedział, że „organy państwa milczą, grają na przeczekanie” i nie podejmują w celu wyjaśnienia sprawy Mariana Banasia „żadnych działań”.

Zobacz także

„Wyręczamy organy państwa”

W związku z tym – dodał – posłowie PO-KO są „zmuszeni wyręczyć organy państwa”. Witczak zapowiedział, że w czwartek w prokuraturze zostanie złożone „zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, dotyczące rażąco niskiej kwoty wynajmu trzech nieruchomości przez obecnego prezesa NIK”.

Zobacz także

W zawiadomieniu napisane jest, że przestępstwo mogło polegać na tym, że Banaś „uchylał się od opodatkowania, poprzez działanie polegające na wynajmowaniu posiadanej przez siebie nieruchomości” za kwotę „kilkakrotnie niższą niż szacunkowa rynkowa wartość najmu tego typu nieruchomości”, a celem miałoby być „płacenie podatku od niższej kwoty wynajmu”.

Zobacz także

Rzecznik PO Jan Grabiec stwierdził, że „w tej sprawie z urzędu powinna działać prokuratura, powinien działać aparat skarbowy”.

 

RadioZET.pl/PAP