Zamknij

Koszulka RPD wywołała burzę. "Żenada", "obraz ideologizacji w pełnej krasie"

25.06.2021 12:09
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak
fot. PAP/Paweł Supernak

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak przedstawił w Sejmie informację na temat swojej działalności w 2020 roku. Największą uwagę przykuła jednak nie treść wystąpienia RPD, ale jego koszulka, przedstawiająca wizerunek płodu ludzkiego umieszczonego w sercu. - Rok 2020 to nie tylko pandemia COVID, to także rok życia. [...] Prawo do życia nareszcie jest w Polsce chronione tak, jak powinno być - mówił. "Oto obraz ideologizacji w pełnej krasie. Rzecznik praw dzieci niektórych. Najlepiej takich, których jeszcze nie ma" - komentowała posłanka Lewicy Magda Biejat.

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak przedstawił w Sejmie sprawozdanie ze swojej działalności w roku 2020. RPD wystąpił w koszulce z wizerunkiem płodu w sercu, czym wzbudził duże zainteresowanie. Posłowie obecni na sali plenarnej zaczęli robić zdjęcia.

Pawlak powiedział, że miniony rok był dla dzieci wyjątkowy ze względu na pandemię COVID-19 i wprowadzone w związku z tym ograniczenia. - Dzieci urodzone po 2000 roku można powiedzieć, że są pokoleniem dobrobytu i nie były przygotowane, żeby przetrwać czas w pełnym spokoju zamknięcia, odseparowania - mówił RPD.

Rzecznik Praw Dziecka o "roku życia". Założył koszulkę z antyaborcyjnych billboardów

W jego ocenie edukacja zdalna, ograniczenia w przemieszczaniu się i wiele innych aspektów społecznych będą przyczynkiem do podejmowania nowych tematów badawczych oraz nieprzewidywanych dotychczas wyzwań, zarówno w zakresie legislacji, ale przede wszystkim w zakresie wzajemnego wsparcia, jak i odbudowania więzi społecznych wśród dzieci.

- Prawa zdrowotne, prawa do wychowania w rodzinie, prawa społeczne i socjalne, prawo do nauki będą wymagały przewartościowania oraz często nowego zdefiniowania, albo wręcz niekiedy przeciwnie – przywrócenia im pierwotnej treści, o której często przed pandemią zapominaliśmy - podkreślił.

Jednakże rok 2020 to nie tylko pandemia covid, to także rok życia. I to najważniejsze prawo człowieka wymienione w każdej konstytucji i w ustawie o RPD. Tutaj specjalnie przyjechałem dzisiaj obrazkowo, żeby mieć ręce wolne, a XXI w. to język obrazkowy - ten obrazek po prostu przedstawia prawo do życia wymienione w art. 2 w ustawie o RPO.

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak

RPD wypowiadając te słowa, wskazał na swój T-shirt. Ocenił, że prawo do życia jest w Polsce w końcu chronione "tak, jak powinno być."

Pawlak poinformował, że w 2020 r. uruchomiono całodobowy telefon wsparcia. - W samym tylko grudniu było ponad 8 tys. połączeń telefonicznych i czatów internetowych. To nowe narzędzie okazało się bardzo potrzebne dla dzieci i młodzieży - ocenił RPD. Jak dodał, dzięki temu telefonowi udało się uratować niejedno życie.

Posłowie opozycji komentują wystąpienie Pawlaka. "Rzecznik praw dzieci niektórych"; "mamy rzecznika praw płodów"

Posłowie opozycji nie zostawili suchej nitki na przemówieniu RPD. - Problemem jest to, że nie tam są problemy, gdzie pan je widzi, bo problemem polskich dzieci są samobójstwa i próby samobójcze - skomentowała wystąpienie Pawlaka Joanna Mucha z Polski 2050.

Iwona Hartwich z KO stwierdziła, że z bólem serca musi stwierdzić, że dziś dzieci w Polsce nie mają swojego rzecznika. - Niestety, ale pan rzecznik nie zrobił nic w kontekście ulepszenia form kształcenia na odległość. Przeładowane podstawy programowe, izolacja dzieci z orzeczeniami, dzieci z niepełnosprawnościami. Nic pan nie zrobił, aby dzieci zmagające się z problemami natury psychiatrycznej, psychologicznej, w jakimkolwiek stopniu lepiej przeżyły czas I, II, III fali pandemii - oceniła. 

Nie zabrakło także komentarzy w internecie dotyczącej kontrowersyjnej koszulki z obrazem, który wcześniej ukazał się na antyaborcyjnych billboardach. "Oto obraz ideologizacji w pełnej krasie. Rzecznik praw dzieci niektórych. Najlepiej takich, których jeszcze nie ma" - napisała Magdalena Biejat z Lewicy.

"Jak się nie ma czym pochwalić, to się robi happening" - wtórował jej Michał Szczerba z KO.

"Wstyd i żenada. To ma być Rzecznik Praw Dziecka" - dodała Monika Rosa (KO).

"Rzecznik Praw Dziecka regularnie zapomina, że powinien być też rzecznikiem tych narodzonych. Niektórym fundamentalizm zastępuje myślenie" - skomentowała "język obrazkowy" RPD Katarzyna Lubnauer.

"Mamy rzecznika praw płodów, a nie rzecznika praw dziecka" - napisała Joanna Scheuring-Wielgus.

Owsiak: Tego rodzaju afiszowanie się jest absolutnie niepotrzebne

"Afiszowaniem się" nazwał z kolei wystąpienie Mikołaja Pawlaka w antyaborcyjnej koszulce Jerzy Owsiak w rozmowie z Radiem ZET. - Niezależnie, czy byłoby to serduszko WOŚP, czy symbol, jaki miał na koszulce w Sejmie Rzecznik Praw Dziecka. To nie powinno mieć miejsca, ale to chyba nie pierwsze takie zachowanie RPD - powiedział.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/Twitter/Radio ZET