Zamknij

Starcie Spurek i Rzecznika Praw Dziecka. "Popiera pani mordowanie dzieci"

14.04.2020 11:15
Spurek i Pawlak
fot. Tomasz Jastrzębowski/Reporter/Wikimedia.Commons CC BY 2.0 (modyfikowane)

Sylwia Spurek krytycznie odniosła się do planowanych zmian w prawie łowieckim, które umożliwiają m.in. zabieranie dzieci na polowania. Na jej wpis na Twitterze w ostrych słowach zareagował Rzecznik Praw Dziecka, który wytknął europosłance, że popiera prawo do aborcji. 

Sejm zajmie się wkrótce nowelizacją prawa łowieckiego. Jednym z jej elementów jest zapis umożliwiający - za zgodą rodziców lub opiekunów - udział dzieci w polowaniach. Obecne prawo na to nie zezwala, a jego złamanie grozi grzywną, karą ograniczenia bądź pozbawienia wolności do roku.

Spurek vs. Pawlak na Twitterze

Projekt autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Krzewienie Tradycji Łowieckiej" ma być procedowany po świętach. Do tych planów krytycznie odniosła się Sylwia Spurek, która na swoim profilu na Twitterze wezwała do interwencji Rzecznika Praw Dziecka:

"Zabieranie dzieci na polowania to nie tylko przemoc wobec zwierząt, ale i wobec dzieci... Stykanie się z zabijaniem i cierpieniem zwierząt źle wpływa na rozwój psychiki u najmłodszych. Gdzie jest Rzecznik Praw Dziecka? Liczę, że Sejm odrzuci ten skandaliczny projekt" - napisała.

RPD odpowiada europosłance 

Wywołany do tablicy Mikołaj Pawlak postanowił odpowiedzieć deputowanej do Parlamentu Europejskiego. I to w jeszcze mocniejszych słowach. W swoim poście wytknął Spurek fakt, że popiera ona prawo do przerywania ciąży (choć nie było to w ogóle tematem dyskusji):

"Popiera pani mordowanie dzieci nienarodzonych! Nie ma pani moralnego prawa do wypowiadania się o dzieciach! Wirus niszczy świat, ludzie umierają, tracą pracę, a pani reklamuje majonez wege i uważa, że kury cierpią, znosząc jaja. Pani tak sama, czy ktoś to wymyśla?" - grzmiał. 

Zobacz także

Spurek nie pozostała dłużna. Zignorowała wątek aborcyjny i wprost zapytała Pawlaka: "Czy Pana zdaniem dopuszczalne jest, aby dzieci brały udział w polowaniach? Czy to mieści się w systemie ochrony praw dziecka? Po czyjej stronie Pan stoi - myśliwych czy dzieci?"

Na tym Twitterowa wymiana zdań się skończyła. Sprawa aborcji nie jest jednak w tym kontekście zupełnie nieistotna. Przypomnijmy bowiem, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu - oprócz wspomnianej wyżej nowelizacji prawa łowieckiego - z sejmowej "zamrażarki" wyciągnięte zostaną dwa kolejne projekty o charakterze światopoglądowym.

Zobacz także

Pierwszy - autorstwa znanej działaczki pro-life Kai Godek - postuluje całkowity zakaz tzw. aborcji eugenicznej, tzn. przerywania ciąży wskutek wykrytej ciężkiej wady płody. Drugi zaś, złożony przez inicjatorów akcji "Stop pedofilii", dotyczy zakazu edukacja seksualnej w szkołach. 

RadioZET.pl/Twitter/Gazeta.pl