Zamknij

Stan nadzwyczajny w Polsce? Rzecznik rządu: nie ma rekomendacji

13.10.2020 22:16
Piotr Muller
fot. Piotr Molecki /East News

Na ten moment ani Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, ani Rada Ministrów nie rekomendowały wprowadzenia stanu nadzwyczajnego określonego w Konstytucji - poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

Stan nadzwyczajny może zostać niebawem wprowadzony także w Polsce? Jak podkreśla rzecznik rządu Piotr Müller w różnych krajach stany nadzwyczajne mają różne charaktery formalne, dlatego nie można ich porównywać.

Poinformował jednocześnie, że "na ten moment ani Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, ani Rada Ministrów nie rekomendowały wprowadzenia stanu nadzwyczajnego określonego w Konstytucji".

Stan nadzwyczajny w Polsce? Piotr Müller: na ten moment nie ma takich decyzji

Rzecznik rządu zwrócił również uwagę, że w Polsce istnieje "obowiązująca już od wielu lat ustawa, która pozwala podejmować określone działania w czasie epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego".

W ustawie tej - mówił - "rozróżniamy dwa stany: stan zagrożenia epidemicznego i stan epidemii". Przypomniał również, że najpierw w kraju ogłoszony był jeden stan, a następnie drugi, który obowiązuje.

Zobacz także

W związku z tym - przekonywał Müller - "mamy wszystkie narzędzia do podejmowania określonych czynności, które są niezbędne do tego, żeby walczyć z epidemią". Dodał, że na ten moment podczas posiedzeń Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dyskutowane są właśnie te narzędzia, które są w obecnie funkcjonujących ustawach.

Zobacz także

RadioZET.pl /PAP