Zamknij

Rekompensaty za stan wyjątkowy. Rząd przyjął projekt ustawy

08.09.2021 22:52
Rekompensaty za stan wyjątkowy - projekt ustawy
fot. Jakub Kaminski/East News

Rząd przyjął w środę projekt ustawy, na mocy której przedsiębiorcy z powiatów objętych stanem wyjątkowym będą mogli ubiegać się o rekompensaty finansowe. MSWiA poinformowało, że wyniosą one 65 proc. utraconych dochodów w okresie sprzed 2 września. 

Stan wyjątkowy w części województw podlaskiego i lubelskiego został wprowadzony decyzją prezydenta Andrzeja Dudy 2 września. Rządzący motywowali decyzję kryzysem migracyjnym, wywołanym – w ich ocenie – atakiem hybrydowym ze strony reżimu Alaksandra Łukaszenki.

W związku z wprowadzeniem jednego ze stanów nadzwyczajnych rządzący zobowiązali się prawnie do wypłacenia rekompensat w związku ze stratami, jakie ponoszą w ramach obostrzeń lokalni przedsiębiorcy. W środę wieczorem, 8 września, Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy w tej sprawie.

Stan wyjątkowy. Rząd przyjął projekt ustawy ws. rekompensat dla przedsiębiorców 

Zakłada ona rekompensatę w wysokości 65 proc. utraconych dochodów dla firm z obszaru objętego stanem wyjątkowym – wynika z komunikatu Ministerstwa Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Przepisy przygotowane przez MSWiA zakładają rekompensaty w wysokości 65 proc. "udokumentowanego średniego miesięcznego przychodu uzyskanego w ostatnich trzech miesiącach poprzedzających wprowadzenie stanu wyjątkowego".

Jak podkreślono, w przypadku przedłużenia stanu wyjątkowego albo jego zniesienia przed upływem czasu, na jaki został wprowadzony, wysokość rekompensaty będzie proporcjonalna do czasu jego trwania. Wojewoda wydaje decyzję w sprawie rekompensaty niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.

stan wyjatkowy grafika zetki
fot.

RadioZET.pl/PAP

C