Zamknij

Kard. Dziwisz odpiera zarzuty. "W ogóle go nie znałem. Nigdy nie widziałem"

25.11.2020 18:22
Stanisław Dziwisz
fot. JACEK DOMINSKI /REPORTER

Kard. Stanisław Dziwisz powiedział Katolickiej Agencji Informacyjnej, że podczas jego rządów w archidiecezji krakowskiej, wszystkie przypadki pedofilii wśród księży były wyjaśniane zgodnie z obowiązującym w Kościele prawem. Kard. Stanisław Dziwisz był metropolitą krakowskim w latach 2005-2016.

Kard. Stanisław Dziwisz przekonywał w rozmowie z KAI, że podczas jego rządów w archidiecezji krakowskiej wpłynęły doniesienia na siedmiu księży o wykorzystanie małoletniego. Kardynał podkreślał, że wszystkie te sprawy zostały przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi w Kościele procedurami.

Były metropolita krakowski zwrócił uwagę, że były to różne przypadki. Niektórzy z oskarżonych po stwierdzeniu winy "zostali przez Kongregację wydaleni do stanu świeckiego, gdyż na to zasługiwali, a nawet niektórzy z nich podjęli pracę fizyczną".

Dziwisz: dlaczego wszyscy, na miłość Boską, chcą wmówić, że jest to moja wina?

Dziwisz zauważył, że sprawa dotycząca ks. Stefana D. zakończyła się uznaniem przez Kongregację oskarżeń za bezpodstawne. Ta postać została pokazana w niedawnym filmie "Don Stanislao".

Kardynał wrócił także do sprawy Janusza Szymika z Międzybrodzia, wykorzystywanego przez kilka lat przez swego proboszcza ks. Jana Wodniaka.

Zobacz także

- Faktycznie to była straszna rzecz, ale nie rozumiem dlaczego wszyscy, na miłość Boską, chcą wmówić, że jest to moja wina, tymczasem w ogóle go nie znałem, ani nigdy nie widziałem, a rzecz działa się na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, kiedy nie było mnie w Polsce - mówił Dziwisz w rozmowie z KAI.

RadioZET.pl/ Katolicka Agencja Informacyjna/ polsatnews.pl