Zamknij

Zginęły dwa loty marszałka Karczewskiego. Senat publikuje i usuwa dowody

07.08.2019 21:36
Stanisław Karczewski
fot. East News

Afera z „rodzinnymi” lotami marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego zatacza coraz szersze kręgi. Z lotów tłumaczy się już trzecia osoba w państwie, marszałek Senatu Stanisław Karczewski. We wpisie na Twitterze zapewnił, że nikogo nie zabierał na pokład „przy okazji”. Centrum Informacyjne Senatu, nie bez problemów, pokazało dokumenty o rządowych lotach marszałka od stycznia 2018 roku. W środę wieczorem pojawił się wykaz, wciąż jednak brakuje informacji o lotach za lata 2015-2017.

Senat opublikował na swojej stronie wykaz oficjalnych lotów marszałka Karczewskiego. Po chwili został usunięty, gdyż dotyczy tylko lotów od stycznia 2018 roku. Obejmuje loty o statusie HEAD w kraju i zagranicą. Zdążyliśmy wyczytać, że od 2018 roku Stanisław Karczewski 27 razy korzystał z lotów o podwyższonym statusie. Siedem razy towarzyszyła mu żona.

Zobacz także

Karczewski odniósł się do wpisu posła PO-KO Cezarego Tomczyka, który drąży temat lotów przedstawicieli władzy. Tomczyk pokazał na swoim profilu filmik, w którym Karczewski zaprzecza jakoby latał z rodziną rządowym samolotem.

- Stanisław Karczewski, który publicznie mówi, że nie zdarzyło mu się zabierać rodziny na pokład samolotu... Dziś okazało się, że wtedy kłamał. Żona, wnuki i słoneczny Budapeszt. 1.03.2018" - napisał Tomczyk.

Karczewski odpowiedział posłowi PO na Twitterze:

O oficjalnej wizycie na zaproszenie szefa węgierskiego parlamentu mówiłem tydzień temu na briefingu. Członkowie mojej rodziny byli członkami delegacji. Nikogo nie zabierałem na pokład „przy okazji”

odpisał Stanisław Karczewski

Kontrowersje wzbudził zwłaszcza lot na Węgry. 1 marca 2018 r. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski udał się na Węgry w związku z przyznaniem mu Wielkiego Krzyża Orderu Zasługi – najwyższego odznaczenia przyznawanego przez Węgry obywatelom innych państw.

W trakcie wizyty marszałkowi Senatu towarzyszyła rodzina – żona, córki i wnuki – zaproszona przez Laszlo Kovera

Centrum Informacyjne Senatu, na stronie internetowej

CIS podkreśla, że koszt pobytu rodziny Karczewskiego pokryła strona węgierska.

- Zaznaczyć trzeba, że rodzina Marszałka Senatu leciała tylko w jedną stronę, ze względu na udział w oficjalnej uroczystości. Do Polski rodzina wracała już własnym transportem - wskazuje CIS.

Pełny wykaz lotów marszałka Senatu dostępny jest pod linkiem: www.senat.gov.pl/aktualnosci/art,11925,wykaz-zagranicznych-i-krajowych-lotow-o-statusie-head-z-udzialem-marszalka-senatu-stanislawa-karczewskiego-od-1-stycznia-2018-r-.html

CIS pokazuje wykaz lotów marszałka [AKTUALIZACJA]

Z racji licznych pytań dziennikarzy CIS opublikowało w środę wieczorem kompletny wykaz lotów marszałka Senatu (od 2018 roku). Z komunikatu na stronie dowiadujemy się, że Karczewski odbył w ponad półtora roku 27 podróży samolotami rządowymi, z czego siedem z żoną, a jedną z żoną, córkami i wnukami.

Centrum Informacyjne Senatu nie sprecyzowało, czy w ramach danej wizyty zagranicznej odbyło się więcej lotów o statusie HEAD. Wbrew pierwotnym zapewnieniom nie opublikowano wykazu lotów z pierwszych dwóch lat kadencji (2015-17).

Prokuratura bada sprawę lotów Marka Kuchcińskiego

Zdaniem polityków PO Marek Kuchciński i Andrzej Grzegrzółka z Kancelarii Sejmu od wielu tygodni regularnie okłamywali oni opinię publiczną ws. lotów marszałka.  Sprawą zajęła się dziś prokuratura.

RadioZET.pl/PAP/Senat.gov/Twitter

C