Zamknij

Strajk Kobiet znów blokował Warszawę. "Policja łamie prawa i ręce obywateli"

20.01.2021 19:36
Protesty w Warszawie
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Wielka blokada Warszawy zapowiadana przez Strajk Kobiet jako "Otwarcie Sezonu" zaczęła się w środę o godzinie 18. Demonstranci zgromadzili się najpierw na rondzie de Gaulle'a, by przejść potem przed Sejm i zakończyć demonstrację na rondzie Dmowskiego. Doszło do licznych przepychanek z policją i zatrzymań.

  • Strajk Kobiet połączył siły ze Strajkiem Przedsiębiorców. W środę po południu po kilkutygodniowej przerwie w ramach tzw. Otwarcia Sezonu doszło do kolejnej blokady Warszawy
  • Demonstrujący rozpoczęli manifestację na rondzie de Gaulle'a, wkrótce ruszyli w kierunku Placu Trzech Krzyży, a następnie Sejmu. Wśród demonstrujących była tzw. babcia Kasia
  • Demonstracja zakończyła się późnym wieczorem na randzie Dmowskiego, gdzie doszło do przepychanek z policją. Funkcjonariusze użyli gazu i zatrzymali około 20 osób
  • "Jest opresja, jest i opór", "Policja łamie prawa i ręce obywateli" - m.in. takie hasła można było zobaczyć w środę na transparentach na ulicach Warszawy

Strajk Kobiet, przedsiębiorców i antyfaszystów. Blokada Warszawy

W środę o godzinie 18.00 na rondzie de Gaulle'a w Warszawie rozpoczyna się wielka blokada. Siły we wspólnym proteście łączą Strajk Kobiet, przedsiębiorcy i antyfaszyści. Przedsiębiorcy, w tym m.in. przewoźnicy, taksówkarze oraz ludzie związani z branżą turystyczną rozpoczęli już manifestację pod Stadionem Narodowym - nie są oni jednak związani ze Strajkiem Przedsiębiorców Pawła Tanajno. To grupa, która pozwała m.in. Skarb Państwa. Wyjście na ulicę w środę zapowiadali również studenci.

Szczepienia przeciw koronawirusowi

Według ostatnich danych w całym kraju wykonano 495,164 tys.szczepień. W ostatnich dniach, ze względu na decyzję firmy Pfizer, która ograniczyła dostawy w całej Europie, do Polski przyleciało mniej szczepionek niż pierwotnie zakładano. Szef KPRM Michał Dworczyk informował kilka dni temu, że w związku z tym szczepienia seniorów 70 plus zaczną się planowo 25 stycznia. Nieco wydłużyć ma się z kolei czas szczepień grupy zero. Szczepienia pacjentów drugą dawką odbywają się już w kolejnych szpitalach.

Wybór nowego Rzecznika Praw Obywatelskich

Sejm rozpoczął w środę dwudniowe posiedzenie. Posłowie kolejny raz zajmowali się wyborem nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Już dwukrotnie próbowano wybrać następcę Adama Bodnara. Za każdym razem jedyną zgłoszoną (przez kluby KO i Lewicy) kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Jej kandydatury w głosowaniu dwukrotnie nie poparło jednak PiS.

W połowie grudnia szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował, że kandydatem PiS na RPO będzie wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. Z kolei 29 grudnia KO, Lewica oraz Polska 2050 poinformowały na konferencji prasowej, że wspólną kandydatką jest ponownie Rudzińska-Bluszcz. Przedstawiciele formacji wskazywali, że to kandydatka, która łączy i ma doświadczenie w biurze RPO. Tego samego dnia wspólnego kandydata na RPO przedstawiły PSL i Konfederacja - jest nim prof. Robert Gwiazdowski. Politycy PSL i Konfederacji przekonywali, że Gwiazdowski to kandydat "roztropnego centrum".

Sejm miał także zająć się trzema projektami nowelizacji Prawa o ruchu drogowym - dwoma poselskimi i jednym rządowym. Propozycje nowych przepisów zakładają m.in. wprowadzenie zasady pierwszeństwa pieszych już przy wchodzeniu na przejście przez jezdnię. W rządowym projekcie przewidziano ponadto wprowadzenie zakazu jazdy na tzw. “zderzaku”, czyli bardzo blisko poprzedzającego auta.

Morawiecki i Niedzielski ws. wsparcia psychiatrii dziecięcej

Premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Adam Niedzielski omawiali na konferencji prasowej działania rządu ws. wsparcia psychiatrii dziecięcej. Towarzyszyła im prof. Barbara Remberk, krajowa konsultant w tej dziedzinie. Premier wymienił najważniejsze punkty programu

Jako pierwszy punkt Morawiecki wymienił poprawę infrastruktury, remonty i unowocześnienie placówek. - Przeznaczamy na ten cel ok. 120 mln zł - to jest po ok. 3 mln zł na jeden oddział - podkreślał. Zadanie drugie, o którym mówił premier, to uruchomienie bezpłatnej, całodobowej infolinii - w tym także możliwość komunikowania się poprzez czat i e-mail. - Problemy styka się młodzież, stykają się już dzieci, są ogromne i chcemy udostępnić wszystkie możliwe kanały komunikacji po to, żeby jak najmniej było, najlepiej w ogóle, samobójstw wśród dzieci i młodzieży, żeby otworzyć wszelkie możliwe mechanizmy wsparcia dla dzieci i młodzieży w tym bardzo trudnym czasie - mówił Morawiecki. Z kolei trzecim rozwiązaniem - jak podkreślał szef rządu - to zwiększenie dostępności świadczeń, szkolenia i cały system, aby z problemem walczyć u jego źródeł.

- Po czwarte uruchomienie programów profilaktyki uzależnień cyfrowych. Myślę, że wszyscy rodzice bez wyjątku wiedzą, jak to jest groźne uzależnienie od komputera, od jakiegoś telefonu. Dzisiaj w szczególności w czasie epidemii jeszcze bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej - powiedział Morawiecki. Poinformował, że "wszystko to oznacza inwestycje wysokości powyżej 220 mln złotych". - I w najbliższym czasie realizujemy już te różne inwestycje we wszystkich ośrodkach poprzez świadczenia, poprzez szkolenia, dostępność specjalistów. Wszystko po to, żeby dla dzieci i dla młodzieży ta ewentualna terapia była jak najbardziej dostępna - podkreślił premier.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP