Zamknij

"To jest wojna!" Nawet kilkanaście tysięcy osób protestowało w samej Warszawie

23.10.2020 22:22
strajk kobiet Warszawa
fot. Jakub Kaminski/East News

Strajk kobiet w całej Polsce. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji Polki i Polacy zebrali się m.in. przed domem Jarosława Kaczyńskiego. Wyszli też na ulice we Wrocławiu, Krakowie i ponad 50 innych miastach. Z wstępnych wyliczeń wynika, że tylko na ulice Warszawy wyszło nawet kilkanaście tysięcy osób. 

  • Dzień po decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że przepisy dotyczące aborcji w przypadku ciężkich wad płodu są niekonstytucyjne, tysiące osób spontanicznie wyszły na ulice, by protestować. 22 października tłum zebrał się m.in. przed domem Jarosława Kaczyńskiego przy ul. Mickiewicza na warszawskim Żoliborzu, gdzie protestował do późnych godzin nocnych. Doszło do starć demonstrujących z policją
  • To właśnie przed domem prezesa PiS w piątek o godz. 19 rozpoczął się kolejny protest w Warszawie. Dom Kaczyńskiego został szczelnie otoczony przez policję. Po kilku godzinach demonstranci ruszyli w kierunku centrum. Wstępnie mówiło się, że w stolicy protestowało 10 tys. osób, potem oszacowano liczbę protestujących na nawet około 15 tys.
  • Protesty odbyły się też m.in. w Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie czy we Wrocławiu. Demonstranci krzyczą: "To jest wojna", "Polska nas zdradziła" czy wulgarne "J**** PiS"