Zamknij

Protest "Strajku Przedsiębiorców" w Warszawie. Paweł Tanajno zatrzymany

10.04.2021 09:21
Strajk Przedsiębiorców
fot. Twitter/Anna Józefowicz

Kilkadziesiąt osób protestowało w sobotę w Ogrodzie Saskim nieopodal pl. Piłsudskiego w Warszawie, gdzie odbywały się uroczystości upamiętniające pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. - Co najmniej sześć osób zostało zatrzymanych - poinformował zecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak.

Strajk Przedsiębiorców w Warszawie. Uczestnicy protestu zaczęli się zbierać w parku w sobotę kilkanaście minut po godzinie 7 rano. Część z nich miała flagi z logo Strajku Przedsiębiorców, flagi w barwach narodowych oraz żółte tulipany przewiązane czarnymi wstążkami. Kilka osób w góralskich kapeluszach prowadziła na zmianę taczkę z kukłą, której głowę stanowiło zdjęcie Jarosława Kaczyńskiego. Kukła miała pod pachę kota.

Plac Piłsudskiego był otoczony barierkami. Policja zablokowała prowadzące do niego ulice. Dojście było jedynie od strony Ogrody Saskiego. Dojścia do barierek chroniły znaczne siły policji, w parku rozstawione były patrole konne. Na miejscu była m.in. reporterka Radia ZET Anna Józefowicz. 

Ok. godziny 8 rano doszło do pierwszych przepychanek. Uczestnicy protestu, których przybywało coraz więcej (choć ogólna ich liczba nie przekraczała kilkudziesięciu osób) napierali na kordon policyjny. Wznosili okrzyki: "j… PiS" i "Precz z kaczorem dyktatorem". Rzucano świece dymne oraz petardy.

Strajk Przedsiębiorców w Warszawie. Paweł Tanajno zatrzymany

Jak poinformował w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkomisarz Sylwester Marczak, w trakcie protestu funkcjonariusze zatrzymali co najmniej sześć osób.

Mieliśmy do czynienia z naruszeniem nietykalności, a także znieważeniem policjanta i odmową podania danych [...] Policjanci podczas interwencji użyli środki przymusu bezpośredniego w postaci kajdanek i siły fizycznej

nadkom. Sylwester Marczak, KSP

 Według nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej zatrzymany to lider Strajku Przedsiębiorców Paweł Tanajno. Informację tę potwierdziła na Twitterze Anna Józefowicz:

RadioZERT.pl/PAP/Twitter