Zamknij

ZNP zawiesza strajk. Ekspresowa "ustawa maturalna" i tak uchwalona

Redakcja
25.04.2019 14:49
ustawa maturalna w Sejjmie
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Strajk nauczycieli trwa osiemnasty dzień. W czwartek po południu szef ZNP Sławomir Broniarz przekazał, że od soboty, 27 kwietnia, od godz. 6 rano, strajk zostaje zawieszony. Podkreślił jednak, że nauczyciele nie składają broni. "Panie premierze Mateuszu Morawiecki, dajemy panu czas do września. Czekamy na konkretne rozwiązania z pana strony" - powiedział prezes ZNP. Rzeczniczka PiS Beata Mazurek poinformowała jednak, że zawieszenie strajku nie oznacza wycofania tzw. ustawy maturalnej. Po godzinie 15 Sejm w ekspresowym tempie przyjął tzw. ustawę maturalną, czyli nowelizację prawa oświatowego dot. klasyfikacji maturzystów i przeprowadzenia matur. Projekt zakłada, że dyrektorzy szkół będą mieli prawo dopuszczenia uczniów do matury. 

15:51

Kończymy relację live. Dziękujemy za kilka godzin spędzonych z nami. Po najnowsze informacje z kraju i ze świata zapraszamy na www.wiadomosci.radiozet.pl.

15:45

Jeszcze dziś "ustawą maturalną" zajmie się Senat. Możliwe, że podpisze ją też prezydent - wtedy weszłaby w życie od jutra.

15:35
mid-19425239
fot. PAP/Tomasz Gzell
15:33

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 235 posłów, 168 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

15:32

Zgodnie z nowelizacją prawa oświatowego dot. klasyfikacji maturzystów i przeprowadzenia matur, jeżeli dyrektor lub nauczyciel nie zdąży przeprowadzić klasyfikacji, to w tym roku szkolnym uczniowie ostatnich klas techników i liceów ogólnokształcących dostaną świadectwa po zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych, czyli po 26 kwietnia 2019 r.

15:19

Premier po raz kolejny zaprosił do piątkowych obrad okrągłego stołu. - Myślę, że okrągły stół jest dobrym miejscem do dyskusji - podsumował. 

15:18

- Z satysfakcją przyjąłem decyzję ZNP o zawieszeniu strajku, dobrze, że ta deklaracja padła - powiedział Morawiecki.

15:11

- Można powiedzieć, że Robert Lewandowski strzelił pięknie, w taki czy inny sposób mogło być więcej bramek, ale najważniejsze, że Robert Lewandowski był skuteczny - mówi Morawiecki.

15:11

Premier Mateusz Morawiecki, na pytanie czy tzw. ustawa maturalna nie jest psuciem prawa, odpowiedział, że "nie można było sobie pozwolić na niepewność uczniów". - Kiedy w niedawnym okresie, kilka dni temu, ten problem zaistniał, trzeba reagować szybko. Państwo nie może być teoretyczne  -  powiedział premier.

15:07
15:01

Sejm uchwalił nowelizację ustaw o systemie oświaty i Prawo oświatowe dotyczącą klasyfikacji maturzystów i przeprowadzenia matur.

15:00

- Matury się odbędą - zapewnił Morawiecki. - Dzisiejsza ustawa stanowi dodatkowe zabezpieczenie - dodał. 

14:59

- Musimy zarządzać finansami państwa w sposób stabilny i bezpieczny. I to się dzieje - twierdzi Morawiecki. 

14:56

- Jakie pytanie do mnie najczęściej kierowali nauczyciele? Otóż zdziwicie się państwo: "Jak zmienić polski system oświaty". A jakie pytania zadawali rodzice? Jak sprawić, by było mniej konieczności korepetycji. Żeby szkoła uczyła, by brała odpowiedzialność od A do Z, by nie wydawać pieniędzy - mówi Morawiecki.

14:54

- Najważniejszym celem w oświacie jest uczeń - powiedział Morawiecki i podziękował nauczycielom, którzy byli z uczniami.

14:53

Rozpoczęła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, który po południu wrócił do kraju z wizyty na Słowacji, gdzie uczestniczył w szczycie państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem Japonii.

14:50

PiS złożyło wniosek o niezwłoczne przejście do trzeciego czytania projektu noweli prawa oświatowego.

14:36

Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu nowelizacji prawa oświatowego dot. klasyfikacji maturzystów i przeprowadzenia matur. Sejm przystąpił do drugiego czytania ustawy.

14:35

- Związkowcy pokazali klasę i odpowiedzialność, powiedzieli: chodzi nam o uczniów - w ten sposób czwartkową decyzję Związku Nauczycielstwa Polskiego o zawieszeniu strajku oceniła była premier Ewa Kopacz.

14:30

- Szanowny Panie Broniarzu. Zawiesił Pan strajk, a mnie odebrał nadzieję na zmianę w polskiej szkole - napisał na Facebooku Paweł Lęcki, nauczyciel w II LO im. Bolesława Chrobrego w Sopocie i członek Ogólnopolskiego Komitetu Strajkowego. - Zakwestionował Pan sens każdej demonstracji pięknych ludzi, którzy walczyli o coś, co jest bardzo ważne: o prawdę, o godność, o piękno edukacji. Powiedział Pan, że spotkamy się we wrześniu. Ze mną się Pan nie spotka. (...) Odebrał mi Pan słowa, które dla mnie były ważne. Posłużył się Pan uczniem, o którego walczyłem, gdy namawiałem do klasyfikacji. Uznał Pan, że uczniowie szkół średnich są ważniejsi od uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Podzielił Pan ludzi, a wszyscy są ważni tak samo. Wiem, że moje różne słowa były ważne również dla innych, za co bardzo dziękuję. Nigdy nie poznałem tak wielu wspaniałych ludzi, jak w czasie strajku. Nigdy nie miałem takiej nadziei, że razem możemy coś zmienić. (...) Myślę, że popełnił Pan błąd. Być może największy. Może się mylę. Ale spowodował Pan, że jestem jeszcze bardziej niepewny w swojej niepewności - dodał Lęcki. 

14:20

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza rząd dostaje szansę od protestujących. "Są trzy miesiące, żeby dojść do porozumienia, żeby zaproponować ciekawą zmianę w polskiej edukacji" - podkreślił lider PSL.

14:19

- Jeżeli rząd nie ma roztropności w sobie, to dzisiaj roztropnością wykazują się nauczyciele, choć są słabszą stroną - powiedział w czwartek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz pytany o zawieszenie protestu nauczycieli. Według niego była to trudna decyzja, którą należy docenić.

14:16

Niezależnie od decyzji ZNP o zawieszeniu strajku, w Sejmie w dalszym ciągu trwa pierwsze czytanie tzw. ustawy maturalnej.

14:08

- Zawieszenie strajku nauczycieli to dla wszystkich dobra decyzja - mówi w rozmowie z Radiem ZET dyrektor chorzowskiego liceum imienia Adama Mickiewicza Przemysław Fabiański. - Jest to dowodem troski wszystkich nauczycieli o to, by młodzież mogła przystąpić do matury, a młodsza młodzież zakończyć rok szkolny. Nie widziałem takiego zainteresowania ze strony rządowej - dodaje.

13:52
13:49

- Pan premier cały czas uczestniczył i był informowany o stanie rozmów ze stroną społeczną. Prezentował ustawę, która dziś jest procedowana. Mam wrażenie, że państwo zwracacie uwagę na drugorzędne sprawy. Najważniejsi są maturzyści - powiedziała Szydło.

mid-19425156
fot. PAP/Tomasz Gzell
13:38

- Obowiązujące są te propozycje dla nauczycieli, które rząd już przedstawił - powiedziała Mazurek.

13:37

Beata Szydło została zapytana przez dziennikarzy, dlaczego to Michał Dworczyk, a nie szefowa MEN Anna Zalewska, przedstawił projekt ustawy. "Pani redaktor, a jakie to ma znaczenie?" - odparła Szydło.

13:35

Czy zawieszenie strajku oznacza wycofanie tzw. ustawy maturalnej? - Nie wycofujemy ustawy na wypadek ewentualności takiej sytuacji, jak dziś, która może się wydarzyć - poinformowała Mazurek. - To nie jest psucie prawa. Dzieci nie mogą być zakładnikami - dodała rzeczniczka PiS.

13:33

Mazurek podziękowała nauczycielom, którzy w trakcie egzaminów byli ze swoimi uczniami pomimo strajku.

13:31

- Zapraszamy do rozmowy przy okrągłym stole - dodaje Beata Szydło. - Rząd jest otwarty na rozmowy. Chcemy prowadzić dialog - podkreśla.

13:30

Zakończyła się konferencja prasowa Sławomira Broniarza. Jest już odpowiedź rządu. - Dobra wiadomość, ważne jest dobro młodzieży - mówi Beata Mazurek w rozmowie z dziennikarzami.

13:29

- Akcja protestacyjna trwa. Natomiast strajk został zawieszony. Jak tłumaczy Broniarz, oznacza to, że wszyscy strajkujący do tej pory nauczyciele powinni od poniedziałku przystąpić do pracy.

13:27

- Nie rezygnujemy z postulatem 30 proc. wzrostu wynagrodzenia. Porozumienia, które rząd podpisał z "S" - my nie akceptujemy.

13:26

- Rząd został zmuszony do negocjacji, bo od 4 marca bagatelizował nasze stanowisko - powiedział szef ZNP.

13:23

- Dzisiaj zawieszamy strajk, ale protest trwa nadal - podkreślił Broniarz. 

13:22

- Dzisiaj zawieszamy ten strajk, ale pokazaliśmy naszą ogromną siłę i wolę walki. Mamy plan i chcemy go realizować - powiedział Broniarz i podziękował nauczycielom, a także wspierających ich uczniów i rodziców.

mid-19425113
fot. PAP/Rafał Guz
13:20

- Stoimy tutaj silniejsi doświadczeniem - dodaje Broniarz.

13:19

- Rozpoczynamy prace w ramach drugiego etapu. W czerwcu chcemy zorganizować prawdziwy okrągły stół - powiedział szef ZNP, podkreślając, że już pierwszy etap strajku pokazał, że "wszystko można". 

13:17

- Pan panie premierze nie pokona tej jedności. Wspólnie, te grupy poniżone, staniemy jesienią przed Kancelarią Premiera aby protestować z polityką tego rządu, która jest antyludzka - mówi Broniarz. - My nie składamy broni. I nie przystąpimy do fasadowych rozmów przy okrągłym stole - dodaje.

13:16

- W porozumieniu z uczniami i rodzicami podjęliśmy decyzję o zawieszeniu strajku. Dajemy czas premierowi do września - powiedział Broniarz.

13:14

- Mówimy wyraźnie: nie poddamy się - podkreśla Broniarz. 

13:13

Strajk zostaje zawieszony od 27 kwietnia od 6 rano. - Dziś ani jutro ani w kolejnych dniach nie podpiszemy porozumienia z rządem - dodaje Broniarz.

13:09

- Zawieszamy ogólnopolski strajk - ogłasza na konferencji prasowej szef ZNP Sławomir Broniarz.

13:07

Głos zabrał Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL. - Nie chcecie przedstawiać nowych propozycji, upokorzyliście Radę Dialogu Społecznego - mówi. 

13:06

- Muszą zajść głębokie reformy. (...) Polska szkoła ma twarz pana Broniarza, a ja bym chciał, żeby miała twarz twórcy firmy Apple - dodaje Jaskóła.

13:04

- Procedujemy ustawę ratunkową. Ten strajk wymusza zmianę, bo nagle mamy zagrożenie nieklasyfikacji. (...) Ten tryb jest skandaliczny, ale uniemożliwienie maturzystom podejścia do matur jest super-skandalem - mówi Tomasz Jaskóła z Kukiz'15.

13:02
13:01

- Chcecie uchwalić rekord legislacyjny. W kilkanaście godzin chcecie uchwalić bubla - mówi poseł.

12:59

Na mównicy jest Andrzej Halicki z PO. - Nauczyciele są odpowiedzialni i dziś razem strajkują. Rodzice ich wspierają. Samorządy ich wspierają. To wy jesteście nieodpowiedzialni - mówi.

12:56

Z sali wyszła też Beata Mazurek.

12:56

Jarosław Kaczyński opuścił salę obrad.

12:54
12:52

Głos zabrał Dariusz Piontkowski z PiS. - Obecnie próbuje się doprowadzić do tego, żeby zdestabilizować sytuację w Polsce - mówi. 

12:50

- Tryb pracy nad tą ustawą jest wyjątkowy bo sytuacja jest ekstraordynaryjna - podkreśla Dworczyk. (...) - Pomyślcie o tych blisko 300 tys. maturzystów, którzy od kilku tygodni przeżywają stres - dodał i zaapelował o przyjęcie nowelizacji. 

12:46

- Proponujemy rozwiązanie pozwalające na sklasyfikowanie wyjątkowe. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie. (...). My jako rząd, szerzej - klasa polityczna w Polsce, musimy zagwarantować, że każdy maturzysta będzie miał pewność, że przystąpi do egzaminu - kontynuuje Dworczyk. 

12:45

- Znaleźliśmy się w trudnej sytuacji. Myślę o wszystkich: nauczycielach, związkowcach, politykach, ale przede wszystkim myślę o maturzystach i ich rodzicach, którzy nie wiedzą, czy 6 maja będą mogli przystąpić do matur - mówi szef KPRM.

12:44

Rozpoczęło się pierwsze czytanie "ustawy maturalnej". Projekt przedstawia Michał Dworczyk.

12:43
12:39

Rady klasyfikacyjne maturzystów odbyły się we wszystkich szkołach ponadpodstawowych w wojewódzkie podlaskim, w których trwa strajk - poinformowało Kuratorium Oświaty w Białymstoku. 

12:32

W ZNP trwają burzliwe narady. Za pół godziny szef związku Sławomir Broniarz ma ogłosić decyzję dot. przerwania lub kontynuowania strajku nauczycieli

12:29

- Mamy trzeci tydzień strajku nauczycieli i dotyka on milionów ludzi, a rząd proponuje jakieś rozwiązania absolutnie karkołomne typu kilkugodzinna ustawa, która łamie ustrój oświatowy lub farsę w postaci okrągłego stołu na stadionie - skomentował na antenie radiowej "Jedynki" Tomasz Siemoniak.

12:16

Tryb prac nad projektem jest "rzeczywiście ekstraordynaryjny", bo - jak powiedział w czwartek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk - "sytuacja jest ekstraordynaryjna". - Kto mógł przewidzieć, że część związkowców i - w moim przekonaniu - dosyć cynicznie wykorzystanych przez nich nauczycieli, weźmie uczniów klas maturalnych na zakładników i doprowadzi do sytuacji, gdzie nie mamy pewności, że matury się odbędą? - mówił Dworczyk.

11:58

- Rząd ma obowiązek i prawo - i z tego korzysta - zabezpieczyć maturzystów w ten sposób, żeby mogli bez przeszkód do najważniejszego w swoim życiu egzaminu przystąpić - mówiła Kopcińska w rozmowie z dziennikarzami.

mid-19425031
fot. PAP/Tomasz Gzell
11:52

Joanna Kopcińska powiedziała dziennikarzom w Sejmie, że ze strony rządu cały czas jest chęć rozmów z nauczycielami. - Jutro debata ogólnonarodowa na Stadionie Narodowym zatem rząd jest otwarty na dialog; natomiast takiej odpowiedzi nie ma od drugiej strony - powiedziała.

11:41

- Liczę na to, że Związek Nauczycielstwa Polskiego do piątku zmieni zdanie i zasiądzie do debaty ws. sytuacji w oświacie na Stadionie Narodowym ws. oświaty - powiedziała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

11:39

- Nie może być tak, że problem z maturami, problem z klasyfikacją uczniów, jest rozwiązywany ustawowo - powiedział w rozmowie z PAP szef klubu PO-KO Sławomir Neumann. Według niego projekt noweli to próba "włamania łomem do systemu" edukacji. 

11:35

O godzinie 13 odbędzie się konferencja ZNP. Sławomir Broniarz przekaże decyzję dotyczącą kontynuowania lub zawieszenia strajku nauczycieli.

11:31

- Klub PO-KO będzie głosować przeciwko rządowemu projektowi zmian w ustawach oświatowych - poinformował szef klubu PO-KO Sławomir Neumann.

11:24

Morawiecki powiedział w środę, że państwo musi zagwarantować, że w każdej średniej szkole maturzyści przystąpią do matury w terminie, dlatego projekt noweli Prawa oświatowego ma być procedowany w trybie ekstraordynaryjnym.

11:19

O godzinie 11.30 Sejm zajmie się tzw. „ustawą maturalną” – projektem ogłoszonym wczoraj przez premiera Mateusza Morawieckiego. Ten "plan awaryjny" pozwoli obejść strajk nauczycieli i sklasyfikować uczniów ostatnich klas szkół średnich, dzięki czemu będą mogli przystąpić do matur.