Andrzej Duda ma propozycję dla nauczycieli. Co na to rząd?

01.04.2019 21:26
Andrzej Duda ma propozycję dla nauczycieli. Co na to rząd?
fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Prezydent Andrzej Duda zaproponował w poniedziałek rozwiązanie w sprawie strajku nauczycieli. Chodzi o takie same koszty uzyskania przychodu dla nauczycieli, jak w przypadku nauczycieli akademickich i twórców, czyli w wysokości 50 procent.

Andrzej Duda o swojej propozycji poinformował na spotkaniu z mieszkańcami Gorzowa Wielkopolskiego.

Złożyłem pani minister (finansów – red.) taką propozycję w sprawach nauczycieli: poprosiłem, żeby rozważyła, także razem z panem premierem, możliwość objęcia nauczycieli takimi samymi zasadami, jeżeli chodzi o kwestię kosztów uzyskania przychodu, jak traktowani są obecnie nauczyciele akademiccy, czyli pracownicy naukowo-dydaktyczni wyższych uczelni, jak twórcy - 50 proc. kosztów uzyskania przychodu

Andrzej Duda o propozycji ws. nauczycieli

Duda podkreślił jednocześnie, że minister finansów Teresa Czerwińska zapewniła go, że wszystko to, co do tej pory zostało nauczycielom obiecane, będzie zrealizowane.

Powiedziała mi, że na ten moment może śmiało powiedzieć, że to, co już zostało obiecane, będzie zrealizowane i są na to środki, ale jest problem z tym, co dalej i jak dalej pomóc.

Andrzej Duda o rozmowie z Teresą Czerwińską
Zagłosuj

Popierasz strajk nauczycieli?

Liczba głosów:

Duda: zarobki nauczycieli nie są wysokie

Jak tłumaczył swoją propozycję prezydent, "solidny nauczyciel to twórca". To dlatego Duda liczy na to, że jego pomysł zostanie rozważony przez rząd, a pozytywnie przyjęty również przez środowisko nauczycielskie. Ale mówił też o negocjacjach.

Nie będę ukrywał, że solidaryzuję się z nauczycielami, zwłaszcza solidaryzuje się z tymi nauczycielami, którzy oczekują jednak, że ich sytuacja finansowa zostanie poprawiona, a mieszkają i uczą w wielkich miastach, gdzie życie jest droższe, gdzie mieszkanie jest droższe.

Andrzej Duda

ZOBACZ TEŻ: Ile zarabia Andrzej Duda?

W poniedziałek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbyło się kolejne już posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego ws. aktualnej sytuacji w oświacie. Do porozumienia nie doszło. Rozmowy protestujących z przedstawicielami rządu zostały przerwane do wtorku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP