Zamknij

Zalewska o egzaminach. W kilku szkołach „doszło do nieprzewidzianych sytuacji”

Redakcja
10.04.2019 10:53
Zalewska o egzaminach. W kilku szkołach „doszło do nieprzewidzianych sytuacji”
fot. PAP/Rafał Guz

– W trzech szkołach doszło do nieprzewidzianych sytuacji. W pozostałych szkołach w całej Polsce egzaminy odbyły się bez zakłóceń – oznajmiła na środowej konferencji prasowej minister edukacji Anna Zalewska.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Szefowa resortu podziękowała również dyrektorom szkół i samorządom za mobilizację i zorganizowanie komisji nadzorujących.

Zobacz także

– Dołączam się do podziękowań pani minister dla szkół, kuratoriów. Egzaminy praktycznie bez zakłóceń. Z historii nie odbył się w trzech szkołach. Rozpoczyna się egzamin z języka polskiego – nie odbędzie się w jednej szkole – mówił z kolei Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Jak także dodał, uczniowie z tych trzech placówek „napiszą test z historii i WOS-u w terminie dodatkowym”.

Zobacz także

– Powodem nieprzeprowadzenia tego sprawdzianu w tych placówkach były braki w zespołach nadzorujących – poinformował.

„Doszło do nieprzewidzianych sytuacji”

– Za nami pierwsza część dzisiejszego egzaminu, odbyły się egzaminy z historii i wiedzy o społeczeństwie. W całej Polsce tylko w trzech szkołach doszło do nieprzewidzianych sytuacji. W pozostałych szkołach egzaminy odbyły się bez zakłóceń – powiedziała na konferencji prasowej minister Zalewska.

Zobacz także

Podziękowała dyrektorom szkół oraz tym, którzy odpowiadali za organizację egzaminów. „Mamy już 5 tys. osób w bazie danych gotowych do tego, by dalej wspierać egzaminy” – podkreśliła szefowa MEN.

„Wynagrodzenie za czas strajku się po prostu nie należy”

Podczas konferencji minister Zalewska przypomniała, że za czas strajku nauczycielom nie przysługuje wynagrodzenie.

– Odwołuję do informacji, opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, która jednoznacznie na ten temat się wypowiedziała. Mówię to oczywiście z dużą przykrością, bo dotyczy to nauczycieli: wynagrodzenie za czas strajku się po prostu nie należy – podkreśliła minister.

Według ZNP we wtorek w strajku udział wzięło 74,29 proc. szkół i przedszkoli. Z kolei Ministerstwo Edukacji Narodowej podawało w poniedziałek, że protestuje 48,5 proc. szkół i placówek.

RadioZET/PAP