Szef ZNP: egzaminy nie zaburzają strajku. Nerwowa atmosfera to wina Zalewskiej

Redakcja
10.04.2019 13:17
Szef ZNP: egzaminy nie zaburzają strajku. Nerwowa atmosfera to wina Zalewskiej
fot. RadiozET/Twitter

– Egzaminy w niczym nie zaburzają akcji strajkowej – oznajmił Sławomir Broniarz, przewodniczący ZNP na środowej konferencji prasowej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Dziękuję nauczycielom i dyrektorom szkół – dodał szef ZNP.

Jednocześnie podziękował też uczniom, rodzicom uczniów, innym grupom zawodowym i ludziom z całego świata za wsparcie oraz wyrazy solidarności ze strajkującymi.

„Nigdy nauczyciel nie odszedł od dziecka, od ucznia”

Podczas konferencji prasowej Broniarz podkreślił, że dzisiaj jest trzeci dzień strajku i także pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych.

– To wydarzenie dla nas niezwykle istotne, bo te egzaminy, które są prowadzone w szkołach, w niczym nie zaburzają naszej akcji strajkowej – zaznaczył. Dodał, że fakt uczestniczenia nauczycieli w tych egzaminach również nie zaburza działań strajkowych.

Broniarz przypomniał też, że strajk, oprócz gimnazjów, trwa także w przedszkolach, szkołach podstawowych i w liceach.

– Chcę przy okazji bardzo serdecznie podziękować nauczycielom, dyrektorom szkół. To rzeczywiście była chwila prawdy, ale też ogromnej odpowiedzialności nas, nauczycieli, za losy dzieci – powiedział.

– Nigdy nauczyciel nie odszedł od dziecka, od ucznia – podkreślił. Jak dodał, „to, że ten egzamin odbywa się w tak nerwowej emocjonalnej i nerwowej atmosferze, jest tylko i wyłącznie winą minister edukacji Anny Zalewskiej”.

„Premierowi nie zależy na rozwiązaniu konfliktu”

Odnosząc się do propozycji premiera Mateusza Morawieckiego, stwierdził, że związki wezmą udział w „okrągłym stole”.

– Ale uważamy, że jego data jest „ucieczką do przodu”, bagatelizuje obecną sytuację i pokazuje, że premierowi nie zależy na rozwiązaniu konfliktu – skwitował.

Egzamin gimnazjalny rozpoczął się w środę o godzinie 9.00. Jest trzydniowy. W pierwszym dniu uczniowie III klas gimnazjalnych zdają egzamin z wiedzy humanistycznej: najpierw z historii i wiedzy o społeczeństwo, a następnie z języka polskiego.

Środa jest trzecim dniem strajku nauczycieli.

RadioZET/PAP