Zamknij

35-lecie OPZZ. Jan Guz: Nauczyciele pokazali swój heroizm, pokazali determinację

Redakcja
26.04.2019 00:17
35-lecie OPZZ. Jan Guz: Nauczyciele pokazali swój heroizm, pokazali determinację
fot. PAP

„Nauczyciele pokazali swój heroizm, pokazali swoją determinację, a my mieliśmy możliwość pokazania, że jesteśmy jednym ruchem związkowym” – mówił Jan Guz podczas uroczystości z okazji 35-lecia OPZZ odbywającej się w Bytomiu. Zdaniem Guza, organizując i prowadząc strajk, nauczyciele zwyciężyli oraz dali społeczeństwu – jak ocenił – "najlepszą lekcję wychowania obywatelskiego i najlepszą lekcję demokracji”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"Pieniądz jest ważny (...), ale nie tylko o pieniądz tutaj chodzi. Nauczyciele udowodnili raz jeszcze, że potrafią zawiesić żądanie +o kasę+, bo najważniejsza jest polska szkoła, polski uczeń. Dlatego (zawiesili protest – PAP), by teraz można było w spokoju zaliczyć wiele egzaminów maturalnych, by je przygotować, by pomóc młodzieży w tym zakresie" – mówił szef OPZZ podczas briefingu prasowego.

Zobacz także

"Nauczyciele pokazali swój heroizm, pokazali swoją determinację, a my mieliśmy możliwość pokazania, że jesteśmy jednym ruchem związkowym" – dodał Guz, podkreślając, że postulaty nauczycieli zachowują swoją aktualność, a związkowcy będą o nich stale przypominać. Oczekują też dalszych rozmów i konkretnych propozycji ze strony rządu w ramach Rady Dialogu Społecznego.

W ocenie przewodniczącego OPZZ, strajk w szkołach i przedszkolach był skuteczny. "Teraz trzeba się policzyć (…), zorganizować w ramach związków zawodowych, tych wszystkich, którzy uczestniczyli w strajku, a nie byli związkowcami" – mówił.

Zobacz także

Zdaniem Guza, organizując i prowadząc strajk, nauczyciele zwyciężyli oraz dali społeczeństwu – jak ocenił – "najlepszą lekcję wychowania obywatelskiego i najlepszą lekcję demokracji'.

Pytany, jak po zawieszeniu strajku będzie w najbliższym okresie wyglądała sytuacja w szkołach, przewodniczący OPZZ powiedział, że zależy to od rad pedagogicznych i związków w poszczególnych szkołach, gdzie były prowadzone spory zbiorowe i referenda strajkowe.

35-lecie Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ), skupiające ponad 80 związków zrzeszających ok. 600 tys. członków, rozpoczęło w czwartek obchody swojego 35-lecia. Inauguracyjną uroczystość zorganizowano w Bytomiu, gdzie jesienią 1984 r. powstała ta organizacja.

Jak poinformował przewodniczący OPZZ Jan Guz, rocznicowe obchody, a także tegoroczne spotkania z okazji Święta Pracy, 1 maja – będą okazją do przypominania związkowych postulatów.

Zobacz także

"Wśród najważniejszych jest m.in. walka o emeryturę stażową, czyli prawo do emerytury po 35 latach pracy dla kobiet i 40 latach dla mężczyzn, a także np. emerytury pomostowe dla osób zatrudnionych w szczególnych warunkach i szczególnym charakterze" – wyliczał Guz podczas briefingu prasowego.

OPZZ zabiega też m.in. o lepsze umocowanie państwowej i społecznej inspekcji pracy oraz postuluje działania służące zmniejszeniu liczby wypadków przy pracy. Jak mówił przewodniczący, w ubiegłym roku w zakładach pracy zginęło w sumie 209 osób. Dla ich upamiętnienia w najbliższy poniedziałek – w dniu poświęconym bezpiecznej pracy – związkowcy zamierzają zapalić na ulicach Warszawy 209 zniczy.

RadioZET.pl/PAP