Zamknij

Rząd wcale nie chce dogadać się z nauczycielami? Lubnauer mówi nawet o szantażu emocjonalnym

05.04.2019 14:23
Rząd wcale nie chce dogadać się z nauczycielami? Lubnauer mówi nawet o szantażu emocjonalnym
fot. Mateusz Grochocki/East News

W piątek, na trzy dni przed zapowiadanym strajkiem, zakończyły  się rozmowy dotyczące sytuacji w oświacie. Po raz kolejny nie doszło do porozumienia. Strona rządowa przedstawiła związkowcom nowe propozycje, ale te nie spotkały się z aprobatą. „To tylko zaognia konflikt, a nie łagodzi” – mówił szef ZNP Sławomir Broniarz.

Krytycznie na temat rządowych propozycji wypowiadają się posłowie opozycji.

Zdaniem szefowej Nowoczesnej „PiS szantażuje emocjonalnie nauczycieli ze związków zawodowych”. To dlatego, że – jak mówi Katarzyna Lubnauer – „wychodzi z propozycją, która nie może być przez nich zaakceptowana”.  „Żaden związek nie zgodzi się na zwolnienia nauczycieli, a do tego ma doprowadzić propozycja rządu” – powiedziała Lubnauer.

Zobacz także

Oburzające jest, że tego, co poznaliśmy na konferencji po spotkaniu Rady Dialogu Społecznego, nie poznali sami nauczyciele. Nauczycielom nie przedstawiono plansz pokazujących, jak miałyby rosnąć pensje, jakie to miałoby skutki. Nie przekazano informacji, ilu nauczycieli musiałoby odejść z zawodu po zmianie pensum z 18 do 22 lub 24 godzin. 

powiedziała Lubnauer

To, według niej, oznacza jedno – rząd nie przyszedł na rozmowy, żeby dogadać się z nauczycielami, tylko po to, by znaleźć pretekst do przerzucenia na nich odpowiedzialności za strajk. „Nie wrzuca się na trzy dni przed strajkiem granatu do dialogu społecznego” – powiedziała.

Strajk nauczycieli jednak będzie?

Po kolejnych nieudanych rozmowach związkowcy zapowiedzieli, że ryzyko strajku jest bardzo duże. Jak tłumaczyli, propozycje rządu są „niepoważne” i nie do zaakceptowania. Nie wykluczają jednak kolejnych rozmów.

Zobacz także

Jeśli jednak nie dojdzie do porozumienia, to 8 kwietnia rozpocznie się bezterminowy strajk. Termin zbiega się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty, a 6 maja powinny rozpocząć się matury.

W strajku, zgodnie z danymi udostępnionymi przez ZNP, weźmie udział  79,5 proc. szkół i przedszkoli w całym kraju.

Zobacz także

RadioZET.pl/Twitter/PAP