Zamknij

Co z podwyżkami dla nauczycieli? Szef MEN obiecuje: pieniądze się znajdą

23.07.2019 17:33
Dariusz Piontkowski
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Minister edukacji narodowej, Dariusz Piontkowski, zapewnia: będą dodatkowe pieniądze do subwencji oświatowej z innych działów budżetu. "Jesteśmy na bieżąco w kontakcie z ministrem finansów" – powiedział we wtorek.

Średnie wynagrodzenie nauczycieli ma się zwiększyć o 9,6 proc. To po uchwaleniu w czerwcu nowelizacji ustawy Karta nauczyciela. Pieniądze na wrześniowe podwyżki dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych zagwarantowane mają być ze zwiększonej subwencji oświatowej dla samorządów.

Tak jak obiecałem, będą dodatkowe pieniądze do subwencji oświatowej z innych działów budżetu. Jesteśmy na bieżąco w kontakcie z ministrem finansów. W najbliższych dniach poznają państwo odpowiedź

powiedział Piontkowski we wtorek na konferencji prasowej

Wcześniej, 11 lipca, minister edukacji Dariusz Piontkowski, pytany o środki na podwyżki, powiedział: "Wczoraj rozmawiałem z panem ministrem finansów. Mamy zapewnione zwiększenie środków na podwyżki". "Podwyżki będą mogły być wypłacane od 1 września – ustawa mówi, że między 1 a 30 września z wyrównaniem od 1 września. Tak więc pieniądze są zagwarantowane, subwencja w ramach przesunięć w budżecie zostanie zwiększona" – podkreślił. Poinformował też, że w najbliższych dniach do konsultacji zostanie skierowany projekt rozporządzenia.

Zobacz także

Pytanie o podwyżki padło też w ubiegłym tygodniu. Wówczas szef MEN zapewniał:  "Jestem po rozmowie z ministrem finansów. Mamy zapewnienie, że zdecydowana większość środków przeznaczonych na podwyżkę dla nauczycieli będzie pochodziła z dodatkowych środków z budżetu, które zostaną przesunięte na zwiększenie subwencji. Czekamy. W tym tygodniu mam nadzieję, że już będzie ta informacja. Dzięki temu będziemy mogli przekazać ją w projektach rozporządzeń, które mówią o wdrożeniu podwyżki" – powiedział Piontkowski kilka dni temu.

Podwyżki dla nauczycieli a ich rzeczywiste zarobki

Zgodnie z nowelizacją od 1 września 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. średnie wynagrodzenie nauczycieli ma się zwiększyć o 9,6 proc. Podwyżka ma zostać wypłacona do 30 września 2019 r. z wyrównaniem od 1 września 2019 r.

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji podano, że po wdrożeniu tej podwyżki wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty wyniesie 2782 zł brutto (oznacza to wzrost o 244 zł brutto), nauczyciela kontraktowego – 2862 zł brutto (wzrost o 251 zł brutto), nauczyciela mianowanego – 3250 zł brutto (wzrost o 285 zł brutto), nauczyciela dyplomowanego – 3817 zł brutto (wzrost o 334 zł brutto). Z kolei – jak czytamy w uzasadnieniu – tzw. średnie wynagrodzenie nauczycieli wyniesie: nauczyciela stażysty – 3338 zł, nauczyciela kontraktowego – 3705 zł, nauczyciela mianowanego – 4806 zł, nauczyciela dyplomowanego – 6141 zł.

Nauczycielskie związki zawodowe od lat podkreślają jednak, że wysokość tzw. średniego wynagrodzenia nijak się ma do rzeczywistych zarobków nauczycieli, bo dostają oni tylko po kilka dodatków z listy, a wysokość niektórych z nich jest niska.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP