Posiedzenie sztabu kryzysowego w stolicy. „Ten strajk może mieć szersze echo”

Joanna Zaremba
08.04.2019 08:45
Posiedzenie sztabu kryzysowego w stolicy. „Ten strajk może mieć szersze echo”
fot. Grzegorz Banaszak/REPORTER/East News

W związku z rozpoczynającym się strajkiem nauczycieli w poniedziałek o godzinie 7.30 zebrał się stołeczny sztab kryzysowy, który prowadzi prezydent miasta Rafał Trzaskowski. Burmistrzowie dzielnic składają na nim raporty dotyczące sytuacji w poszczególnych dzielnicach.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W posiedzeniu biorą też udział wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska oraz szefowa stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor.

„Będziemy monitorowali, jak wyglądają kluczowe miejsca kryzysowe”

– Będziemy monitorowali, jak wyglądają kluczowe miejsca kryzysowe: będziemy mieli ustawione kamery na wiele szkół [...], będziemy również obserwowali węzły komunikacyjne, bo ten strajk może też mieć szersze echo, może się odbić na komunikacji w Warszawie – mówił w piątek rzecznik ratusza Kamil Dąbrowa. Miejski sztab kryzysowy został powołany 6 marca. Jego zadaniem jest przygotowanie logistyczne do sytuacji kryzysowej, monitorowanie i reagowanie na zagrożenie bezpieczeństwa w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych w czasie akcji strajkowej nauczycieli.

Zobacz także

W niedzielę wieczorem w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli strony rządowej i central związkowych poświęcone sytuacji w oświacie. Po zakończeniu rozmów strony poinformowały, że NSZZ „Solidarność” przyjęła propozycję rządu, a Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych ją odrzuciły. Oznacza to, że w poniedziałek od godz. 8 w większości polskich szkół zaczyna się strajk.

Zobacz także

Wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska poinformowała w ubiegłym tygodniu, że zgodnie z końcowymi wynikami referendum w Warszawie strajk obejmie 321 z 376 szkół. 145 szkół ma być zamkniętych, w 171 uda się zorganizować zajęcia opiekuńcze. Strajk ma też objąć 151 z 351 przedszkoli.

„Pracownicy oświaty zostali przez rząd PiS doprowadzeni do ostateczności”

„Pracownicy oświaty zostali przez rząd PiS doprowadzeni do ostateczności – rozpoczyna się #StrajkNauczycieli. @warszawa robi wszystko, aby zapewnić opiekę i bezpieczeństwo uczniom, od rana pracuje sztab kryzysowy” – napisał rano na Twitterze prezydent miasta Rafał Trzaskowski. Przypomniał też, że bieżące informacje na temat strajku nauczycieli można znaleźć pod adresem edukacja.um.warszawa.pl.

W specjalnej zakładce „Informacje dla rodziców w związku ze strajkiem” dostępna jest m.in. wyszukiwarka bezpłatnych ofert zajęć przygotowanych przez stołeczne instytucje jak domy kultury, biblioteki i ośrodki sportu. Instytucje te jednak nie zapewniają opieki, dlatego zaproszenia kierują też do rodziców i opiekunów. Uczniowie powinni mieć przy sobie legitymacje szkolne.

Zobacz także

Na stronie można się także zapoznać z programem zajęć oferowanych przez funkcjonariuszy z Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej. Miasto udostępniło ponadto listę placówek, które zadeklarowały przystąpienie do strajku oraz wykaz telefonów do pracowników wydziałów oświaty w dzielnicach, którzy będą udzielali informacji na temat organizacji pracy szkół i przedszkoli w trakcie strajku.

RadioZET/PAP