Zamknij

Burza po słowach Broniarza dla Radia ZET. Premier apeluje, żeby „ostudzić emocje”

Joanna Śpiechowicz
18.03.2019 11:01

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do związków zawodowych nauczycieli o „ostudzenie emocji”.  „Nie powinno dochodzić do takiego szantażu moralnego, na jaki pozwolił sobie przewodniczący ZNP, gdzie groził rodzicom i uczniom” – powiedział w poniedziałek szef rządu, komentując słowa Sławomira Broniarza, jakie padły w czasie rozmowy z Radiem ZET.

Burza po słowach Broniarza dla Radia ZET. Premier apeluje, żeby „ostudzić emocje”
fot. T.Jastrzebowski/REPORTER/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sławomir Broniarz w wywiadzie dla Radia ZET w sobotę powiedział, że „strajk (nauczycieli – red.) to nie wszystko”.

Przypomniał m.in., że w kompetencji nauczycieli, rad pedagogicznych leży klasyfikowanie, ocenianie i promowanie uczniów.

– I to też jest potężny oręż w ręku nauczycieli, chcielibyśmy, żeby rząd miał tego świadomość. Jeżeli skorzystam także z tego oręża, to będziemy mieli w edukacji totalny kataklizm związany z rekrutacją albo zakończeniem kolejnych cykli edukacyjnych przez dzieci, uczniów polskich szkół – powiedział dla Radia ZET szef ZNP.

Zobacz także

Słowa wywołały oburzenie w obozie rządzącym. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki zaapelował:

– Bardzo proszę związki zawodowe, żeby ostudzić emocje, a już żadną miarą nie powinno dochodzić do takiego szantażu moralnego, na jaki pozwolił sobie przewodniczący Broniarz, gdzie groził rodzicom, uczniom. Absolutnie nikt w takim języku nie powinien mówić, nie wyobrażam sobie, żeby do czegoś takiego doszło – podkreślił premier.

Zobacz także

Mateusz Morawiecki dodał, że także w jego ocenie „nauczyciele powinni zarabiać więcej”.

– To jest coś, co chcemy osiągnąć poprzez sekwencję wielu podwyżek w najbliższych latach – oświadczył Morawiecki.

Stwierdził, że rząd stara się poprzez dialog ze środowiskami związków zawodowych nauczycieli prowadzony od kilku miesięcy dojść do porozumienia i konsensusu.

RadioZET.pl/PAP/JŚ