Zamknij

Broniarz o działaniach kuratoriów wobec nauczycieli: noszą znamiona mobbingu

11.04.2019 10:30
Broniarz
fot. PAP

Prezes ZNP zadeklarował gotowość do ponownych rozmów z przedstawicielami rządu, ale tylko w przypadku pojawienia się nowych propozycji. Przekazał również, że narastają nastroje antystrajkowe i antynauczycielskie, oraz że związek tworzy specjalny fundusz strajkowy. 

– Chciałbym podziękować wszystkim strajkującym i stwierdzić, że ten kolejny dzień strajku, kolejny dzień egzaminów, jest dniem próby. Niczego nie wygaszamy, niczego nie hamujemy – oświadczył Broniarz podczas konferencji prasowej. Zaapelował też do nauczycieli o jedność. „Wartością nadrzędną jest godność zawodu nauczycielskiego, troska o uczniów i o absolwentów” – dodał.

Zobacz także

Zdaniem prezesa ZNP „narastają działania antystrajkowe”. „Kuratoria oświaty, wbrew ustawie, rozpoczęły [....] zbieranie informacji dotyczących liczby i nazwisk nauczycieli, którzy uczestniczą w akcji strajkowej. Każdy dyrektor został zobowiązany do przedstawienia imiennej listy osób, które w każdym kolejnym dniu powstrzymują się od pracy” – mówił. Według niego nosi to znamiona mobbingu. Zwrócił się też do szefowej MEN Anny Zalewskiej „o zaprzestanie tego rodzaju działań”. 

Nowe propozycje ze strony rządu?

Broniarz poinformował też, że ZNP wystąpił z listem do wicepremier Beaty Szydło, w którym wyraził gotowość do spotkania.

Zobacz także

– Jednocześnie prosiliśmy w tym piśmie o to, żeby pani premier była gotowa przedstawić nowe propozycje dla środowiska nauczycielskiego, bo tylko w takim przypadku to spotkanie ma jakikolwiek sens. Jeżeli w dalszym ciągu strona rządowa będzie na stole kładła tylko i wyłącznie porozumienie podpisane ze związkiem Solidarność, to ZNP takiego porozumienia nie podpisze – zastrzegł. Podkreślił, że dyskusja powinna się toczyć wokół „nowego otwarcia”.

ZNP tworzy fundusz strajkowy

Broniarz powiedział, że zgodnie z uchwałą Sekretariatu Zarządu Głównego ZNP został powołany fundusz strajkowy.

– W tej sprawie będziemy rozmawiali w kontekście powołania komitetu obywatelskiego, który mógłby wesprzeć działania związku w tym zakresie. Zapraszamy o godz. 12.30 do Centrum Nauki Kopernik na spotkanie i inaugurację tego procesu. To jest działanie ZNP adresowane do wszystkich uczestników tego strajku – zaznaczył.

RadioZET.pl/PAP