Zamknij

Prezes PiS ma propozycje dla nauczycieli. Wcześniejsza emerytura i więcej pracy w tygodniu

25.04.2019 08:54
Prezes PiS ma propozycje dla nauczycieli. Wcześniejsza emerytura i więcej pracy w tygodniu
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Najważniejsze propozycje, które PiS zamierza przedstawić nauczycielom, to zwiększenie czasu pracy w tygodniu oraz przywrócenie pewnego przepisu w Karcie Nauczyciela, dającego belfrom przywilej wcześniejszego przejścia na emeryturę.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Trwa ogólnopolski strajk nauczycieli, który może spowodować poważne przeszkody w przeprowadzeniu tegorocznych matur.

Jak donosi w czwartek Dziennik Gazeta Prawna, członkowie resortu edukacji są już po pierwszych rozmowach z prezesem Prawa i Sprawiedliwości, Jarosławem Kaczyńskim.

Zobacz także

Kaczyński zlecił sformułowanie na piśmie propozycji dla nauczycieli. GP ujawniła główne założenia planu, opracowanego w siedzibie PiS na Nowogrodzkiej w Warszawie.

Zwiększenie czasu pracy i wcześniejsza emerytura

Według informacji Gazety Prawnej, prezes PiS proponuje nauczycielom przede wszystkim zwiększenie czasu pracy do 24 godzin tygodniowo. Ponadto, sugerowany jest także powrót do przepisu w Karcie Nauczyciela, który usunięto z tego dokumentu w 2008 roku. Umożliwiał on belfrom przejście na wcześniejszą emeryturę po 30 latach pracy, w tym po 20 latach w oświacie, i to niezależnie od wieku.

Zdaniem ekspertów partii rządzącej, z przywileju takiego mogłoby skorzystać około 100 tysięcy nauczycieli – informuje gazeta.

Zobacz także

Rząd chce dać nauczycielom również możliwość decydowania, jak długo i za ile chcą pracować. Pozostając wciąż przy obowiązku wyrobienia tak zwanej bazy-  czyli etatu 18 godzin tygodniowo -dyrektor danej szkoły będzie mógł zapytać nauczyciela czy bardziej odpowiada mu praca za niższe wynagrodzenie na etacie, czy wybiera wyższe pensum i wyższą wypłatę. Dobrowolną decyzję mają podejmować w tym zakresie sami nauczyciele.

Samorządy nie poniosą kosztów?

Autorzy opracowanych propozycji zamierzają zachęcić nauczycieli do przejścia na emeryturę po przepracowaniu 30 lat.  Obecnie nauczyciele mogą skorzystać ze świadczeń emerytalnych po ukończeniu 60 lat w przypadku kobiet,  i 65 w przypadku mężczyzn.

Przysługuje im tez dostęp do świadczeń kompensacyjnych, które pełnia rolę tak zwanej wcześniejszej emerytury. Żeby jednak mieć możliwość skorzystania z nich, muszą osiągnąć odpowiedni wiek. W przypadku kobiet jest to 55 lat, w przypadku mężczyzn – 58.

Zobacz także

Ponadto, PiS uważa że zaproponowane rozwiązanie nie stanowiłoby dla samorządu żadnych kosztów.

RadioZET/Dziennik Gazeta Prawna