Zamknij

Propozycje rządu odrzucone przez stronę związkową

09.04.2019 16:45
Propozycje rządu odrzucone przez stronę związkową
fot. Jacek Domiński/REPORTER

- Rząd zaproponował porozumienie, które podpisaliśmy wcześniej z "Solidarnością". Ono jest wciąż aktualne i czeka na podpisanie przez centrale związkowe - powiedziała na konferencji prasowej Beata Szydło. Jak dodała, propozycje rządowe zostały po raz kolejny odrzucone przez stronę związkową.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie zakończyło się kolejne spotkanie przedstawicieli rządu ze stroną związkową.

- Udało nam się wypracować pewien consensus - przyznała premier Beata Szydło po rozmowie z przedstawicielami ZNP. Do porozumienia pomiędzy rządem a stroną związkową jednak nie doszło. - Nasze propozycje zostały odrzucone przez stronę związkową - potwierdziła Szydło.

Zobacz także

Wicepremier przyznała, że podczas spotkania ze związkowcami, rząd zaproponował porozumienie, które zostało podpisane wcześniej z "Solidarnością". ZNP i FZZ podtrzymały swoje stanowisko.

- Chcieliśmy, by nauczyciel polski został doceniony materialnie 4 marca związki zawodowe ogłosiły datę strajku. Rząd przez trzy tygodnie nie odniósł się ani słowem. Dzisiejsza propozycja rządu została odrzucona przez 600 tysięcy nauczycieli, którzy od wczoraj protestują  - poinformował na konferencji prasowej szef ZNP Sławomir Broniarz.

Dzisiejsze spotkanie było stratą czasu. Nie ma żadnych przesłanek do tego, byśmy rozważali zmianę lub zawieszenie akcji protestacyjnej."

Sławomir Wittkowicz, FZZ

- Nic nowego nie zostało zaproponowane. Rząd nie zna zasad negocjacji. Wolałabym, żeby następne spotkanie odbyło się z propozycją dla związkowców - dodała Dorota Gardias z FZZ.

Drugi dzień ogólnopolskiego strajku nauczycieli

Wtorek jest drugim dniem bezterminowego strajku nauczycieli. Strajkujący przychodzą do pracy, ale nie wykonują żadnych czynności związanych z zawodem czy z opieką nad dziećmi.

Zobacz także

W poniedziałek rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych bezterminowy strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności, m.in. z województw: wielkopolskiego, pomorskiego, śląskiego, dolnośląskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. Według ZNP w strajku biorą też udział nauczyciele niezrzeszeni w żadnym ze związków.

RadioZET.pl