Zamknij

Strajk nauczycieli. Rozmowy rządu ze związkowcami przerwane. Wznowienie 1 kwietnia

Błażej Makarewicz
25.03.2019 17:55
Strajk nauczycieli. Rozmowy rządu ze związkowcami przerwane. Wznowienie 1 kwietnia
fot. PAP

Nie było jakichkolwiek propozycji ze strony rządu, które by czymkolwiek nas zaskakiwały – powiedział szef ZNP Sławomir Broniarz po poniedziałkowym posiedzeniu Prezydium Rady Dialogu Społecznego na temat sytuacji w oświacie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Rozmowy w sprawie sytuacji w oświacie będziemy kontynuować w poniedziałek 1 kwietnia – poinformowała wicepremier Beata Szydło. Poprosiliśmy, by strona związkowa doprecyzowała oczekiwania i by centrale związkowe w miarę możliwości uzgodniły swoje stanowiska – dodała.

Zobacz także

"Nie było jakichkolwiek propozycji ze strony rządu, które by czymkolwiek nas zaskakiwały. Propozycja wzrostu wynagrodzeń od września br., to nic innego jak przeniesienie (zapowiadanej) podwyżki ze stycznia na wrzesień – powiedział Broniarz. "Do kompromisu nie doszło" – dodał.

"Dalecy jesteśmy od tego, żeby to trąciło jakimkolwiek kompromisem. Propozycje wzrostu wynagrodzeń absolutnie nie korespondują z oczekiwaniami żadnego z partnerów społecznych, łącznie z Solidarnością" – powiedział.

Zobacz także

Przewodniczący ZNP zaznaczył, że zapowiedź strajku nauczycieli 8 kwietnia jest aktualna.

Strajk nauczycieli. Czego żądają pedagodzy? 

- ZNP chce zwiększenia o 1000 zł tzw. kwoty bazowej służącej do wyliczania średniego wynagrodzenia nauczycieli.
- Forum Związków Zawodowych żąda zwiększenia o 1000 zł wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego.
- Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” żąda m.in. podniesienia płac w oświacie, podobnie jak w resortach mundurowych, czyli nie mniej niż 650 zł od stycznia tego roku i kolejnych 15 proc. od stycznia 2020 r. do wynagrodzenia zasadniczego bez względu na stopień awansu zawodowego nauczyciela. 

RadioZET.pl/PAP/BM