Zamknij

Schetyna do Kaczyńskiego: Jak sobie władza nie radzi ze strajkiem, to niech odejdzie

23.04.2019 21:33
strajk nauczycieli ile potrwa
fot. Grzegorz Bukala/REPORTER

- Trzeba skończyć ten strajk, panie prezesie Kaczyński, potrzebne są decyzje - mówił we wtorek w Sosnowcu przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. „Jeśli władza nie potrafi sobie poradzić z protestem nauczycieli, niech odejdzie” - apelował.

Grzegorz Schetyna we wtorek w Sosnowcu wziął udział w prezentacji kandydatów PO do Parlamentu Europejskiego i posiedzeniu Rady Regionu Śląskiego Platformy Obywatelskiej. Podczas konferencji prasowej odniósł się do trwającego od 8 kwietnia ogólnopolskiego strajku nauczycieli.

Jesteśmy z nauczycielami, nauczycielkami, z polską szkołą, z rodzicami. To jest trudny czas, czas sprawdzianu.

Zobacz także

Schetyna przypomniał, że już wcześniej apelował do premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego by doprowadzili do zakończenia strajku, realizując postulaty nauczycieli. Jak mówił, aktualnie "nie ma pomysłu na dialog, ani podmiotowego, uczciwego traktowania polskiej szkoły”, a to – jak mówił -  "rzecz fatalna w dłuższej perspektywie".

Trzeba skończyć ten strajk panie prezesie Kaczyński, potrzebne są decyzje. To jest sprawdzian dla tej władzy. Jeżeli nie są w stanie poradzić sobie z tym protestem, to lepiej niech odejdą, niech będą wybory.

Strajk nauczycieli a klasyfikacja uczniów

Szef ZNP Sławomir Broniarz podkreślił, że choć on sam jest „za” kontynuowaniem strajku w dotychczasowej formie, decyzja o jego przyszłości zostanie podjęta przez zarząd ZNP. „Musimy ją przeanalizować w kontekście też tego, co się dzieje w kraju” – mówił.

Napięcie rośnie, zwłaszcza, że trzeba przeprowadzić klasyfikację uczniów przystępujących do matury, a następnie same egzaminy. To właśnie w sprawie klasyfikacji we wtorek zapadła ważna decyzja. Podczas konferencji prasowej Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy podkreślił, że postanowiono klasyfikować uczniów. Czy zatem to początek końca strajku? Nauczyciele podkreślają, że nie.

„Jeżeli taka jest decyzja strajkujących nauczycieli to na pewno weźmiemy taką opinię pod uwagę” - skomentował szef ZNP Sławomir Broniarz. Wielokrotnie podkreślał, że związek nie zamierza ustępować. „Biorąc pod uwagę, fakt, że to, co dzieje się w kontekście OFE, wyraźnie pokazuje, że możliwości finansowe są. Szkoda, że te możliwości nie są adresowane do edukacji” – powiedział w ubiegłym tygodniu i do tej pory zdania nie zmienił. "Nasz postulat płacowy jest niezmienny, oczekujemy stanowiska rządu" - mówił Broniarz we wtorek podczas manifestacji nauczycieli i pracowników oświaty przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Zobacz także

RadioZET.pl