Zamknij

Według Karczewskiego nauczyciele powinni pracować dla idei: Ja pracuję

11.04.2019 14:21
Według Karczewskiego nauczyciele powinni pracować dla idei: Ja pracuję
fot. PAP/Jakub Kamiński

– Nauczycielom wynagrodzenie za czas strajku się nie należy – powiedziała w środę minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Dlaczego? Bo – jak tłumaczył później marszałek Senatu Stanisław Karczewski – nauczyciele pracują dla idei.

Strajk nauczycieli trwa od poniedziałku. Według danych ZNP protestuje około 600 tysięcy pracowników oświaty w całym kraju. Za ten okres wynagrodzenie im nie przysługuje – taką informację przekazała w środę szefowa MEN Anna Zalewska.

Mówię to oczywiście z dużą przykrością, bo dotyczy to nauczycieli: wynagrodzenie za czas strajku się po prostu nie należy.

W tym kontekście wypowiedział się w czwartek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jak podkreślił, nauczyciele, którzy przystąpili do strajku, musieli być świadomi tego, że nie dostaną za ten okres wynagrodzenia. Zdaniem marszałka, nie powinni się go domagać. Dlaczego?

Znowu zostanę zhejtowany i skrytykowany, bo kiedyś już mówiłem, przy sporze (z rezydentami – red.), że powinno się pracować dla idei. Ja pracowałem dla idei, pracuję dla idei i będę pracował dla idei, a dla dzieci jeszcze tym bardziej powinniśmy pracować.

Ile zarabia marszałek Karczewski?

Jak wynika z ostatniego oświadczenia majątkowego marszałka Senatu, jego idee mają swoją cenę. W 2017 roku Karczewski zarobił 201 tysięcy złotych. Dodatkowo otrzymał dietę parlamentarną w wysokości 30 tysięcy złotych i dietę wyjazdową w wysokości 5 tysięcy złotych. Rok wcześniej zarobił 265 tysięcy złotych – łącznie z premią, którą później – po publikacji „Faktu” - zwrócił.

ZOBACZ: Oświadczenie majątkowe Stanisława Karczewskiego [CZYTAJ W PDF]

Karczewski poinformował w oświadczeniu, że ma mieszkaniowy kredyt hipoteczny w wysokości 185 tysięcy złotych i 169 tysięcy złotych pożyczki konsumenckiej, a razem z żoną posiadają 160-metrowy dom o wartości 800 tysięcy złotych i 120-metrowe mieszkanie o wartości 300 tysięcy złotych. Karczewski jest też właścicielem działki. Jest warta 150 tysięcy złotych.

Zobacz także

RadioZET.pl