ZNP chce pilnego ustalenia negocjatora. Proponują Adama Bodnara

Redakcja
09.04.2019 12:49
ZNP chce pilnego ustalenia negocjatora. Proponują Adama Bodnara
fot. Jan BIELECKI/East News

– Proponujemy ustalenie w trybie pilnym negocjatora, na przykład rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara – powiedział we wtorek przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do naszej grupy Radia ZET na Facebooku

– Proponujemy, aby w trybie pilnym ustalić negocjatora. Pojawiły się propozycje, aby to mógł być np. Adam Bodnar. Ważne, by była to osoba zewnętrzna, która w trybie pilnym podejmie się tej niełatwej roli i doprowadzi do porozumienia – powiedział na konferencji przewodniczący ZNP.

Zobacz także

Dodał, że propozycje ZNP – 30 procent, w rozbiciu na dwie raty – to wyjście naprzeciw stronie rządowej.

„Zabiegamy o to, by była to osoba zewnętrzna”

Broniarz podkreślił, że negocjator jest potrzebny, by „prowadzić rzeczywiste negocjacje, a nie tylko wywierać presję emocjonalną na partnerach społecznych”.

Zobacz także

– Premier (Beata – red.) Szydło jest stroną w tym sporze i jest sędzią we własnej sprawie. Zabiegamy o to, by była to osoba zewnętrzna, ciesząca się niekwestionowanym autorytetem, która podejmie się mediacji między stronami. […] Jesteśmy gotowi, by usiąść do stołu negocjacyjnego – powiedział.

Przyznał, że RPO nie został jeszcze poinformowany o pomyśle, by został mediatorem.

Zobacz także

– To jest propozycja, która pojawiła się dzisiejszego poranka. Jest pewnym nietaktem, że mówimy o Rzeczniku Praw Obywatelskich ponad jego głową i osobą. Mam nadzieję, że nam to wybaczy. Były też inne propozycje, choćby ze strony pracodawców. Jesteśmy otwarci, nie usztywniamy się – powiedział.

RadioZET