Zamknij

Oświatowy okrągły stół? ZNP: nas tam nie będzie

23.04.2019 16:43
strajk nauczycieli ile potrwa
fot. PAP/Marcin Obara

ZNP i FZZ nie wezmą udziału w obradach okrągłego stołu – poinformował we wtorek na konferencji prasowej szef ZNP Sławomir Broniarz. Spotkanie miałoby się odbyć 26 kwietnia, w piątek, na Stadionie PGE Narodowym, ale - jak tłumaczą związkowcy - do tej pory nie poznali szczegółów obrad, a w takim wypadku nie będą w nich uczestniczyć. 

We wtorek po godzinie 15 w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" rozpoczęło się spotkanie związkowców, pracodawców i rządu. Strony miały rozmawiać m.in. na temat oświatowego okrągłego stołu, jeszcze przed świętami zaproponowanego przez premiera Mateusza Morawieckiego. 

Ale na konferencji prasowej po spotkaniu Sławomir Broniarz powiedział jasno: ZNP nie usiądzie do okrągłego stołu.

Wobec niejasnej formuły spotkania, które zapowiedział na piątek premier Mateusz Morawiecki, kierownictwo ZNP nie weźmie udziału w obradach okrągłego stołu.

Jak tłumaczył szef FZZ Sławomir Wittkowicz, związkowcy do tej pory nie zostali poinformowani o szczegółach obrad.

Do dzisiaj nie wiemy, jaki ma być format tych rozmów, jakie tematy mają być, kto będzie dopuszczony i na jakich zasadach do głosu, czy będą jakieś kryteria reprezentatywności. To wszystko pozwala nam wątpić w czystość intencji ze strony rządu.

Szef ZNP Sławomir Broniarz jeszcze przed świętami krytycznie wypowiadał się na temat pomysłu Morawieckiego dotyczącego organizacji okrągłego stołu. Jak mówił, pomysł jest „bardzo chybiony”, choć zapewnił wówczas, że związek weźmie udział w spotkaniu.

Zobacz także

Strajk nauczycieli – do kiedy?

Strajk nauczycieli trwa już szesnasty dzień. Sławomir Broniarz mówi otwarcie, że jest „za” kontynuowaniem strajku w obecnej formie, ale decyzję podejmie zarząd. Obrady rozpoczną się jeszcze we wtorek, ale nie wiadomo, jak długo będą trwały.

Zobacz także

RadioZET.pl