Zamknij

ZNP nie ufa rządowi: Nie zawiesimy strajku w zamian za obietnice

02.04.2019 20:42
ZNP nie ufa rządowi: Nie zawiesimy strajku w zamian za obietnice
fot. PAP/Jakub Kamiński

Beata Szydło apelowała we wtorek do związkowców, by na czas egzaminów zawiesili strajk. Wicepremier powiedziała też, że oświatowa "Solidarność” jest gotowa do podpisania porozumienia z rządem. Tymczasem szef ZNP Sławomir Broniarz mówi otwarcie: nie zawiesimy strajku w zamian za obietnice rządu.

Zakończyły się wtorkowe negocjacje związkowców z rządem w Centrum Dialog w Warszawie. Rozmowy w sprawie kryzysu w oświacie nie przyniosły rezultatu i mają być wznowione w środę o godzinie 13. Tuż po spotkaniu Beata Szydło poinformowała media, że "Solidarność” jest gotowa do podpisania porozumienia.

Ale chcemy porozumienia ze wszystkimi centralami związkowymi. Rząd jest otwarty na kontynuację rozmów.

podkreśliła we wtorek Beata Szydło

Tymczasem szef ZNP Sławomir Broniarz zapowiedział, że obietnice rządu nie wystarczą, by nauczyciele wycofali się z decyzji o ewentualnym strajku.

Nie mogliśmy pozytywnie odpowiedzieć na propozycję rządu zawieszenia protestu na czas egzaminów w zamian za obietnicę rozmów. To byłoby zbyt daleko idące z naszej strony i nadmierne zaufanie do strony rządowej

powiedział Sławomir Broniarz
Zagłosuj

Popierasz strajk nauczycieli?

Liczba głosów:

Strajk nauczycieli. Związki już nie chcą 1000 zł?

Broniarz podkreślił, że związek chce „wielokrotnie więcej", niż zaproponował dotąd rząd.

Po dzisiejszych rozmowach mamy na stole 1 miliard 300 tysięcy złotych, a chcemy wielokrotnie więcej.

przyznał Sławomir Broniarz

Szef ZNP przekonywał we wtorek, że „strona związkowa przedstawiła swoją propozycję, która jest wyjściem naprzeciw propozycjom strony rządowej”. „Jest ona w dużej mierze rezygnacją z dotychczasowego postulatu zwiększenia wynagrodzeń o 1000 złotych” - mówił Broniarz. Chodzi o podwyżki w wysokości 30 procent, co – jak mówił Broniarz – „będzie także z satysfakcją przyjęte przez nauczycieli”.

To 30 proc. to jest kwota dla nauczyciela stażysty na poziomie zwiększenia wynagrodzenia o jakieś 720-730 złotych miesięcznie, natomiast dla nauczyciela dyplomowanego to kwota około 990 złotych.

tłumaczył Broniarz

Rozmowy o podniesieniu wynagrodzeń mają być wznowione w środę o godz. 13. W razie braku porozumienia ZNP zapowiada na 8 kwietnia strajk nauczycieli.

Zobacz także

RadioZET.pl