Zamknij

Zalewska wraca do strajku nauczycieli. Szefowa MEN zapowiada zmiany

17.05.2019 15:14
Anna Zalewska
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Strajk nauczycieli został zawieszony przed maturami, ale echa protestu nie milkną. Minister edukacji Anna Zalewska zapowiedziała w piątek zmiany w Karcie nauczyciela. Propozycje mają związek z porozumieniem zawartym z Solidarnością – tym samym, które odrzuciło ZNP i FZZ.

– Projekt nowelizacji ustawy Karta nauczyciela, który realizuje porozumienie zawarte z Solidarnością, jest już gotowy. Wszystko wskazuje na to, że zostanie złożony w Sejmie jako projekt poselski. Decyzja zapadnie w tym tygodniu – zapowiedziała w piątek minister Anna Zalewska.

Projekt jest już gotowy. W środę spotkaliśmy się z wiceministrami, posłami i ekspertami, by przedyskutować go, przeanalizować pod kątem tego, czy jest on pełny, czy właściwie realizuje zapisy zawartego porozumienia.

Anna Zalewska

Jak dodała, projekt będzie realizowany, mimo że porozumienie podpisał tylko jeden związek – Solidarność. „Porozumienie dotyczy jednak wszystkich nauczycieli, niezależnie od ich przynależności związkowej” – zaznaczyła.

Zobacz także

Strajk nauczycieli. Czego dotyczy porozumienie?

Szefowa MEN poinformowała, że w projekcie zapisano podniesienie wynagrodzeń nauczycieli o 9,6 proc. od września tego roku. Łącznie z wypłaconą w tym roku podwyżką o 5 proc. od stycznia daje to podwyżkę o 15 proc. w tym roku, a łącznie z ubiegłoroczną kwietniową – o 5,3 proc. – daje wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 20 proc.

W projekcie nowelizacji zapisano też wprowadzenie jednorazowego dodatku „na start” dla nauczyciela rozpoczynającego pracę, wynoszącego 1000 zł, ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 zł (obecnie o wysokości tego dodatku decydują samorządy), zmiany w systemie oceniania nauczycieli i skrócenie stażu. „Znalazły się w nim także różne drobniejsze zmiany przepisów, głównie te doprecyzowujące” – dodała minister.

Koncentrujemy się jednak głównie na wprowadzeniu przepisów, które są realizacją zawartego porozumienia. Musimy zrealizować je jak najszybciej, zgodnie z deklaracjami.

Anna Zalewska

Pytana, czy w związku z tym projekt trafi do Sejmu jako projekt rządowy, czy też zostanie złożony przez posłów PiS jako projekt poselski, odpowiedziała: „Będzie to albo projekt w trybie szybkiej ścieżki legislacyjnej, tak jak było z projektem tzw. ustawy maturalnej, albo będzie to projekt poselski. Decyzja zapadnie w tym tygodniu”.

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP