Zamknij

Przedsiębiorcy szykują kolejny strajk. Policja: zgromadzenie będzie nielegalne

23.05.2020 12:03
strajk przedsiębiorców
fot. Piotr Molecki /East News

Strajk przedsiębiorców po raz kolejny ma odbyć się w Warszawie. Stołeczna policja poinformowała jednak, że na sobotę nie zostało zarejestrowane żadne zgromadzenie, dlatego każde będzie nielegalne.

Strajk przedsiębiorców po raz kolejny ma przejść w sobotę ulicami Warszawy. Ma się on rozpocząć o godz. 14 w okolicy pl. Defilad. "Tym razem zrobimy im demonstrację hybrydową, pierwszą taką w historii Polski (…) Zrobimy manewry godne XXI wieku. Sprytnie uniemożliwimy użycie jakiekolwiek przemocy" (ze strony policji – PAP) – napisał na profilu na Facebooku Tanajno.

Policja informuje jednak, że żadne zgromadzenie nie zostało zgłoszone. - Wszystkie zgromadzenia będą nielegalne. Obecny przekaz wskazuje, że główny cel protestujących to walka z Policją. Pomysłodawcy, mówiąc o proteście, używają określeń +hybrydowy+ i +manewry+. Czuć charakter +pokojowy+ – czytamy na twitterze stołecznej policji.

Strajk przedsiębiorców w Warszawie. Policja: żadne zgromadzenie nie zostało zarejestrowane

W ubiegłym tygodniu w Warszawie odbył się protest tzw. przedsiębiorców. Zatrzymanych zostało blisko czterysta osób, w tym pięć procesowo. Wobec zgromadzonych użyto gazu i siły fizycznej, co – jak wyjaśniła stołeczna policja - było skutkiem agresji ze strony protestujących i czynnej napaści na funkcjonariuszy.

Policja podkreślała, że zgromadzenie to, w obliczu panujących obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa, było nielegalne, nie zostało zarejestrowane przez stołeczny ratusz.

Głos w sprawie interwencji funkcjonariuszy zabrał też szef MSWiA Mariusz Kamiński, stwierdzając, że pod ich adresem narasta kampania oszczerstw i pomówień.

Zobacz także

Kamiński w specjalnym liście zapewnił policjantki i policjantów, że jako szef MSWiA działania porządkowe z ubiegłego weekendu w Warszawie uważa za niezbędne i adekwatne do zaistniałej sytuacji. W jego ocenie padające w przestrzeni publicznej oskarżenia wobec policji są "bezpodstawne i motywowane politycznie".

Zobacz także

RadioZET.pl/ PAP