Pół miliona złotych odprawy dla generała. „To wyjątkowa sprawa”

03.04.2019 11:43
Pół miliona złotych odprawy dla generała. „To wyjątkowa sprawa”
fot. Artur Zawadzki/REPORTER/East News

Pół miliona złotych – taką odprawę otrzymał generał Mirosław Różański, odchodząc z polskiej armii. O ogromnym wynagrodzeniu wojskowego poinformował w środę „Super Express”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Generał Mirosław Różański pożegnał się z polskim wojskiem ponad dwa lata temu. Jego przedwczesne odejście było powiązane ze zmianami, jakie wprowadzał w armii resort obrony narodowej pod przywództwem Antoniego Macierewicza. Wojskowy nie zgadzał się z działaniami ówczesnego ministra i zrezygnował ze swojej  funkcji w atmosferze sporu.

Zobacz także

Generał otrzymał imponujące wynagrodzenie – pół miliona złotych odprawy.

Zobacz także

– Ktoś musiał to zrobić. Można być człowiekiem honoru, człowiekiem z własnym zdaniem dla dobra sprawy – wyjaśniał w rozmowie z „Wyborczą” po podjęciu decyzji o opuszczeniu szeregów polskiej armii.

Nie pamiętam tak dużej odprawy dla jakiegokolwiek innego żołnierza”

Jak stwierdził w rozmowie z „Super Expressem” były dowódca wojsk lądowych generał Waldemar Skrzypczak, „zastanawia się, skąd tak wielka suma”. „To wyjątkowa sprawa. Nie pamiętam tak dużej odprawy dla jakiegokolwiek innego żołnierza” – mówił dziennikowi. Jak z kolei powiedział dziennikarzom gazety były szef Ministerstwa Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak (Platforma Obywatelska), jego „raczej szokuje, że takie osoby jak generał Różański musiały przedwcześnie odejść z wojska”. Ponadto dodał, że „taka odprawa wynika z przepisów”. „Żołnierz wypracowuje warunki odejścia. Gdyby generał odszedł później, suma byłaby jeszcze wyższa” – skwitował.

Ile pieniędzy otrzymał generał?

Super Express opublikował zestawienie kwot, jakie dostał Mirosław Różański:

Odprawa -109 826,40 zł.,

Ekwiwalent urlopowy - 131 459, 16 zł.,

Dodatkowe uposażenie roczne za 2016- 17 474,90 zł.,

Dodatkowe uposażenie roczne za 2017 - 3 050,73 zł.,

Nagroda jubileuszowa - 36 608,80 zł.,

12-stka - 219 652,80 zł.,

Emerytura w wysokości 15 753,55 złotych miesięcznie.

Zobacz także

Mirosław Różański – generał broni Wojska Polskiego i doktor nauk o obronności – urodził się 1 grudnia 1962 roku w Głogowie. W latach 2015-2016 pełnił funkcję Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Zobacz także

Różański złożył wniosek o zwolnienie z zawodowej służby wojskowej 12 grudnia 2016 roku. 31 stycznia 2017 roku, przeszedł w stan spoczynku. W tym samym roku założył też Fundację Bezpieczeństwa i Rozwoju „Stratpoints”, której jest prezesem.

RadioZET/Super Express