Zamknij

Świat murem za polskimi nauczycielami. „Solidarność ze strajkującymi w Polsce”

10.04.2019 10:03
Świat murem za polskimi nauczycielami. „Solidarność ze strajkującymi w Polsce”
fot. Bartosz KRUPA/East News

Świat wspiera polskich nauczycieli – wyrazy solidarności płyną m.in. ze Stanów Zjednoczonych i krajów Europy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Środa to trzeci dzień zapowiadanego strajku nauczycieli. To także pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych, do których podeszło – według danych MEN i ZNP – 350 tysięcy uczniów. Na razie nie wiadomo, czy wszędzie udało się skompletować zastępcze komisje egzaminacyjne, jednak protestujący nauczyciele doczekali się wsparcia nie tylko ze strony uczniów i innych grup zawodowych. Ich strajk popierają również zagraniczni koledzy po fachu.

Zobacz także

Nauczyciele z całego świata stoją murem za polskimi belframi. Media społecznościowe od kilku dni zalewają zdjęcia z wyrazami zrozumienia, wsparcia i solidarności.

„To jest bardzo wielka sprawa i największy taki strajk od dziesięcioleci”

„To jest bardzo wielka sprawa i największy taki strajk od dziesięcioleci” – napisał na Facebooku nauczyciel, dziennikarz i autor książek Eric Blanc z Nowego Jorku.

Post opublikował także na Twitterze. Zachęcił też do tego, aby w odpowiedziach dodawać swoje zdjęcia wyrażające wsparcie wobec polskich belfrów. Zamieścił również mapę Polski z zaznaczonymi placówkami, które prowadzą strajk. Jego wpis odbił się szerokim echem: doczekał się prawie 1500 polubień, a na Facebooku: ponad 700 komentarzy i ponad 2 tysięcy udostępnień.

Internauci zareagowali z ogromnym entuzjazmem. Tysiące nauczycieli i innych osób z całego świata opublikowało fotografie oraz wpisy, solidaryzując się z protestującymi w Polsce.

Zobacz także

Solidarność ze wszystkimi nauczycielami w Polsce walczącymi o godne zarobki”

„Popieram polskich nauczycieli” – oznajmił na Twitterze nauczyciel z Houston w Teksasie (USA), Tyler Sharp.

„Solidarność ze wszystkimi nauczycielami w Polsce, walczącymi o godne zarobki i przeciw szkodliwej reformie edukacji! Wspieram was z Kalifornii” – te wzruszające słowa opublikowała z kolei inna użytkowniczka, związana z sektorem edukacji publicznej.

Zobacz także

Słowa życzliwości płyną również ze strony nauczycieli z Lousiville, w Kentucky (USA).  „#Solidarność ze strajkującymi w Polsce nauczycielami!” – deklarują amerykańscy pracownicy oświaty. Dodatkowo zachowali oni polską pisownią.

„Solidarność z nauczycielami w Polsce, którzy uczestniczą dziś w strajku w obronie edukacji publicznej i lepszych warunków pracy. Lepsze warunki pracy nauczycieli to lepsze warunki nauki dla uczniów” – stwierdza z kolei Jelmer Evers, nauczyciel historii z Utrechtu (Holandia).