Zamknij

Syn Mariana Banasia w prokuraturze. Jego obrońca czeka na ruch śledczych

24.07.2021 12:57
Syn Mariana Banasia doprowadzony do prokuratury
fot. PAP/Tomasz Gzell

Syn szefa NIK Jakub Banaś, jego żona oraz Tadeusz G. stawili się w sobotę w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku - poinformował rzecznik tej prokuratury Paweł Sawoń. W piątek syn Banasia został zatrzymany przez agentów CBA. Prokuratura zapowiedziała postawienie mu siedmiu zarzutów.

Jakub Banaś (zgodził się na podawanie pełnych danych) oraz Tadeusz G. zostali w piątek zatrzymani przez CBA w związku ze śledztwem, które w początkowej fazie dotyczyło składania fałszywych oświadczeń majątkowych przez prezesa NIK Mariana Banasia. Oprócz nich w sobotę rano w prokuraturze stawiła się także żona Jakuba Banasia.

Jak podała "Gazeta Wyborcza", wezwanie do stawiennictwa w charakterze podejrzanej agenci CBA wręczyli jej w piątek w momencie, gdy wraz z mężem zostali zatrzymani na lotnisku w krakowskich Balicach.

Jakub Banaś doprowadzony do prokuratury. Jego obrońca nie zna zarzutów

Po zakończeniu czynności śledczy zapowiedzieli wydanie komunikatu w ich sprawie. Z synem Banasia i jego żoną stawił się ich pełnomocnik mec. Dariusz Raczkiewicz. Według niego, przesłuchanie Agnieszki Banaś, z którą przyszedł do prokuratury, miało się rozpocząć o godz. 9.

Mec. Raczkiewicz zaznaczył jednak, że nie dostał informacji o miejscu i godzinie przesłuchania Jakuba Banasia. - Prokuratura Regionalna ma dwie siedziby w Białymstoku, niejako działam intuicyjnie - powiedział. - Obawiam się jednego, że prokuratura wyznaczyła przesłuchania na tę samą godzinę. I to byłoby zupełnie niekomfortowo i w pewnym sensie nieprofesjonalnie. Nie byłoby też uczciwe z uwagi na prawo do obrony pana Jakuba - zaznaczył pełnomocnik.

Adwokat nie chciał mówić, jaka jest planowana linia obrony, bo - jak wskazał - nie zna zarzutów i wie tylko tyle, ile przeczytał na stronie internetowej prokuratury. - Ten komunikat pod względem prawnym jest bardzo enigmatyczny - ocenił. Dodał, że o konkretnej linii obrony będzie można mówić dopiero po przeprowadzeniu sobotnich czynności i przedstawieniu zarzutów.

Prokuratura: Siedem zarzutów dla Jakuba Banasia. W tle słynna kamienica w Krakowie

Dyrektorowi Izby Administracji Skarbowej Tadeuszowi G. Prokuratura Regionalna w Białymstoku zamierza przedstawić sześć zarzutów. Mają one związek z "zaistniałym w okresie od grudnia 2018 r. do lutego 2021 r. kilkukrotnym ujawnieniem Marianowi Banasiowi informacji objętych tajemnicą skarbową".

Z kolei Jakub Banaś ma usłyszeć siedem zarzutów. "W tym dwóch oszustw w związku z wyłudzeniem w 2016 r. ze środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa dofinansowania w łącznej kwocie około 120 tys. zł na realizację prac renowacyjnych w kamienicy położonej w Krakowie [...] Obejmują również podrobienie przez Jakuba B. umowy o wykonanie robót budowlanych w kamienicy, na których realizację wyłudzono dofinansowanie ze środków Skarbu Państwa, a także popełnienie przestępstw skarbowych polegających na dwukrotnym posłużeniu się podrobionymi fakturami VAT na kwotę ponad 310 tys. zł w celu rozliczenia powyższego dofinansowania i wyłudzenia podatku VAT w kwocie prawie 80 tys. zł" - podali w komunikacie śledczy.

RadioZET.pl/PAP