Zamknij

Syn Mariana Banasia zatrzymany przez CBA. Miał poświadczyć nieprawdę

23.07.2021 14:17
Marian Banaś
fot. Piotr Molecki/East News

Mój syn został dziś zatrzymany ok. godziny 13:30 na lotnisku Kraków Balice, gdy w towarzystwie małżonki wracał z urlopu - poinformował prezes NIK Marian Banaś. Dodał, że zatrzymania dokonali funkcjonariusze krakowskiej delegatury CBA. Funkcjonariusze zatrzymali również Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Tadeusza G.

Jakub B. jest społecznym doradcą prezesa NIK. Marian Banaś przekazał informację o jego zatrzymaniu na Twitterze.

CBApoinformowało na swojej stronie, że zatrzymanie ma związek ze śledztwem pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku dotyczącym składania fałszywych oświadczeń majątkowych przez osobę pełniącą funkcję publiczną. "W toku postępowania śledczy zgromadzili obszerny materiał dowodowy, który został poddany analizie" - czytamy w komunikacie.

Syn Mariana Banasia zatrzymany na lotnisku przez CBA. Miał poświadczyć nieprawdę

Poza Jakubem G. aresztowano również Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie – Tadeusza G. "Materiał zgromadzony przez śledczych wskazuje, że Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie kilkukrotnie ujawnił osobie nieuprawnionej informacje, które uzyskał w toku prowadzonych czynności służbowych, przekraczając tym samym swoje uprawniania. Ustalono ponadto, że uzyskawszy informacje o popełnieniu przestępstw nie dopełnił ciążących na nim obowiązków i nie zawiadomił właściwych organów" - czytamy na stronie CBA.

Natomiast Jakubowi G. śledczy zarzucają, że kilkukrotnie posługiwał się poświadczającymi nieprawdę dokumentami w toku prowadzonych rozliczeń z krakowskimi Urzędami Skarbowymi, jak również w celu uzyskania dofinansowania z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Po zakończeniu czynności procesowych mężczyźni zostaną przewiezieni do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku. Tam zostaną im postawione zarzuty.

RadioZET.pl/CBA/Marian Banaś