Szczerski z PiS zastępcą szefa NATO? Duda jest „za”

24.06.2019 14:52
Szczerski z PiS  zastępcą szefa NATO? Duda popiera
fot. Jan BIELECKI/East News

Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, ma szansę zostać zastępcą sekretarza generalnego NATO. Decyzję do końca lipca ma podjąć sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. 

Krzysztof Szczerski przyznał w poniedziałek w radiowej Jedynce, że ma zgodę Andrzeja Dudy, żeby kandydować na stanowisko zastępcy sekretarza generalnego NATO. Jak dodał, cieszy się, że jego nazwisko pada w „pozytywnym kontekście”. 

Ja mogę powiedzieć tylko jedną rzecz: na pewno pan prezydent wyraził zgodę, żebym wstawił moje nazwisko do puli. […] Procedura trwa.

powiedział szef gabinetu prezydenta

Jak pisze w poniedziałek „Polska The Times”, w grze o stanowisko wiceszefa NATO Szczerski miał dostać poparcie Stanów Zjednoczonych. „Wrócił z wizyty w Waszyngtonie z amerykańskim poparciem w kieszeni. To oczywiście nie pozostaje bez związku z polską deklaracją zakupu samolotów F-35 od Stanów Zjednoczonych, ale też mieści się w politycznych regułach gry” – podaje dziennik.

Ostateczną decyzję ma podjąć do końca lipca sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg. „Teoretycznie może być to jutro, ale równie dobrze za trzy tygodnie” – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową jeden z urzędników NATO.

Zobacz także

Z kolei w NATO w kontekście objęcia stanowiska zastępcy sekretarza generalnego wymieniany jest też były ambasador i szef MSZ, a obecnie minister obrony Estonii Juri Luik. „To dość mocny kandydat, z doświadczeniem, znany, ale w ostatecznym rozrachunku zdecyduje polityka” – mówi jeden z urzędników NATO.
Teraz zastępczynią sekretarza generalnego NATO jest Amerykanka Rose Gottemoeller, która była wcześniej podsekretarzem stanu ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego USA. Jej kadencja kończy się jesienią. Amerykanie – według źródeł – nie lobbowali za tym, by ich rodak kolejny raz otrzymał to stanowisko.

Zobacz także

RadioZET.pl/Polska The Times/Polskie Radio/PAP