Zamknij

Wygrane głosowanie opozycji w Sejmie. Banaś przedstawi informację ws. "wyborów kopertowych"

15.09.2021 06:48
Marian Banaś
fot. Piotr Molecki/East News

Sejm dokończy w środę posiedzenie rozpoczęte jeszcze w sierpniu. Posłowie wysłuchają trzech informacji, które zostały wprowadzone do porządku obrad na wniosek opozycji. Głos zabierze m.in. Marian Banaś. Szef NIK przedstawi szczegóły na temat kontroli dotyczącej organizacji tzw. wyborów kopertowych z 10 maja 2020 roku, które ostatecznie się nie odbyły. Według szacunków kontrolerów Izby ich koszt wyniósł ponad 76 mln złotych.

Prezesa NIK Marian Bana ś przedstawi w Sejmie informację o działaniach instytucji publicznych związanych z organizacją wyborów prezydenckich zarządzonych na 10 maja 2020 r. O uzupełnienie porządku obrad o ten punkt wnioskowała Koalicja Obywatelska na posiedzeniu 11 sierpnia. Wniosek poparło wówczas 228 posłów, 226 było przeciw.

Banaś przedstawi w Sejmie informację na temat "wyborów kopertowych"

Zarządzone na 10 maja wybory prezydenckie w formie korespondencyjnej nie odbyły się w wyznaczonym terminie. Ostatecznie przeprowadzono je w tradycyjnej formie 28 czerwca na podstawie specjalnej ustawy.

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła proces przygotowania tzw. wyborów kopertowych. Według NIK organizowanie i przygotowanie wyborów 10 maja "na podstawie decyzji administracyjnej nie powinno mieć miejsca i było pozbawione podstaw prawnych". Kontrola wykazała, że na "wybory kopertowe" wydano ponad 76 mln złotych. NIK złożyła w związku z tym zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego, szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina i szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, a także przez zarząd Poczty Polskiej i zarząd Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Posłowie wysłuchają również informacji ministra zdrowia w sprawie organizacji Narodowego Programu Szczepień oraz informacji premiera na temat ostatecznego brzmienia Krajowego Planu Odbudowy w wersji uwzględniającej konsultacje społeczne i wnioski Komisji Europejskiej.

RadioZET.pl/PAP/oprac. AK

C