Zamknij

Czarzasty za szeroką koalicją, ale gotów tworzyć blok lewicowy. Podaje termin

15.07.2019 09:14
Czarzasty
fot. Tomasz Jastrzębowski/Reporter

– Jeżeli projekt szerokiej koalicji przez ludzi nierozsądnych zostanie rozbity, w czwartek zacznę tworzyć blok lewicowy – zapowiedział w poniedziałek szef SLD Włodzimierz Czarzasty. Podkreślił, że opowiada się za szerokim porozumieniem i zapowiedział, że nie będzie prowadził już żadnych rozmów.

Lider PO Grzegorz Schetyna zapowiedział w piątek, że Platforma wystartuje w jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu jako część Koalicji Obywatelskiej, którą jak dotąd współtworzą PO, Nowoczesna i Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej. W KO ma się znaleźć miejsce zarówno dla lewicy, jak i konserwatystów.

Zobacz także

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w piątek wieczorem, że jego ugrupowanie do wyborów parlamentarnych buduje Koalicję Polską. Według ludowców tylko dwa bloki: centrowy — w tym widzą się ludowcy — i lewicowy, mają szansę pokonać PiS w wyborach. Jak powiedział, Stronnictwo nie dostrzega w kierownictwie PO chęci do budowy bloku centrowego. W środę zbierze się Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej, który podejmie ostateczną decyzję co do formuły startu w wyborach parlamentarnych.

Czarzasty wierzy w koalicję z PO

W poniedziałek w Polsat News Czarzasty został zapytany, czy decyzja PSL o budowaniu Koalicji Polskiej oznacza koniec szans na koalicję wyborczą, w której skład weszłyby: PO, Nowoczesna, SLD i PSL. „Ja w tę koalicję wierzę, oceniam ją pozytywnie, nieraz to mówiłem, i będę ostatnim podmiotem, który z tej koalicji wyjdzie” – odpowiedział.

Zobacz także

Jak podkreślił, stworzonej na eurowybory Koalicji Europejskiej, którą SLD współtworzyło z PO, Nowoczesną, PSL i Zielonymi, zabrakło do PiS 7 proc. „To był fantastyczny wynik. Ta struktura trwała trzy miesiące. Pytanie jest takie: czy jest w stanie przez najbliższe 2,5 miesiące powstać cokolwiek silniejszego od tej struktury? Nie jest” – uważa szef SLD.

Blok lewicowy czy szeroka koalicja?

– Dlaczego to będzie ważny tydzień? Dlatego, że jeżeli nie pójdziemy wspólnie, to na pewno PiS wygra – ocenił Czarzasty. „Jeżeli PSL pójdzie odrębnie, blok lewicowy pójdzie odrębnie, Platforma ze swoimi sojusznikami pójdzie odrębnie, PiS po prostu wygra – nikt nie zakwestionuje moich słów. Jeżeli się zdarzy, że któryś z bloków nie weźmie 5 proc. albo rozdrobnienie nastąpi większe, to system d'Hondta spowoduje to, że PiS będzie miał większość w Sejmie” – powiedział lider SLD.

Według niego „jedyną drogą do wygrania z PiS-em jest jeden blok”. „Jeżeli Platforma nie zdecyduje się na budowanie, bo wszystko już wie, jednego bloku: po pierwsze — weźmie za to odpowiedzialność, po drugie — to znaczy, że nie chce wygrać” – powiedział. Czarzasty stwierdził, że jeśli chodzi o PSL, to „jest mu smutno”. Stwierdził przy tym, że „jeżeli ktoś w tej chwili w notowaniach bierze 5 proc., to nie weźmie 15 proc.”. „PSL-u drogi, nie weźmiecie, nie znajdziecie na polu w trakcie żniw 10 proc. w zbożu — po prostu tam tych procent nie ma” – dodał.

Jeśli chodzi o PO i szefa tej partii, to Czarzasty stwierdził, że wierzy w rozsądek Schetyny. „I jednocześnie mówię to, co mi zarzucają: »czekasz, czekasz« – czekam, bo jestem lojalny wobec projektu, natomiast jeżeli ten projekt przez ludzi nierozsądnych zostanie rozbity, jeżeli ludzie się okażą nierozsądni, w czwartek zacznę tworzyć blok lewicowy, bo chcę być w jakimś układzie lojalny do końca, w związku z tym nie będę prowadził do czwartku, czy do środy, żadnych rozmów” – zapowiedział szef SLD.

RadioZET.pl/PAP