Zamknij

PiS kończy z programami socjalnymi? Szydło: jesteśmy odpowiedzialni

06.06.2019 11:36
PiS kończy z programami socjalnymi? Szydło: jesteśmy odpowiedzialni
fot. Tomasz Jastrzębowski/Reporter

– Nie sądzę, abyśmy poszerzali pakiet programów społecznych, musimy brać pod uwagę możliwości budżetu – stwierdziła Beata Szydło w czwartkowym „Gościu Niedzielnym”. Podkreśliła też, że dla PiS bardzo ważna jest kwestia równego traktowania przez Komisję Europejską obywateli oraz państw unijnych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Szydło pytana, czy PiS zdoła utrzymać poparcie elektoratu do wyborów parlamentarnych, oraz czy ma „w zanadrzu jakieś nowe transfery socjalne”, odpowiedziała: „Nie sądzę, abyśmy poszerzali pakiet programów społecznych, ponieważ już jest on szeroki”. 

Zobacz także

Jesteśmy odpowiedzialnym rządem, więc musimy brać pod uwagę możliwości budżetu.

Beata Szydło

Pytana, czy cieszy się, że „Konfederacja, która podbierała PiS-owi wyborców, nie zdobyła żadnego mandatu”, Szydło stwierdziła: „Dobrze, że Polacy odrzucili zbyt radykalne, nacjonalistyczne hasła. W polskiej polityce nie ma miejsca na tego typu retorykę”.

Pomysł PiS na Unię Europejską

– Bardzo jasno mówimy, że instytucje europejskie muszą funkcjonować zgodnie z tym, co zapisano w traktatach – podkreśliła. Wyjaśniła, że ma na myśli aktywność Komisji Europejskiej, która – jak oceniła – „stała się narzędziem wykorzystywanym w wewnętrznych rozgrywkach krajów członkowskich”. Zaznaczyła, że „to nie powinno mieć więcej miejsca”.

Zobacz także

Szydło przypomniała, że PiS bardzo podkreśla też „potrzebę równości”, w tym w kwestiach dotyczących codziennego życia. W jej ocenie w Polsce „najbardziej widać nierówność w jakości produktów z UE”. Wskazała też na problem nierównego traktowania państw przy wprowadzaniu reform, a jako przykłady przypomniała stanowisko Komisji Europejskiej „przy okazji reformy sądownictwa”. W jej ocenie nie ma też równości „w traktowaniu przedsiębiorców”.

RadioZET.pl/PAP