Szymon Hołownia na prezydenta? „Przygotowania ruszyły w sierpniu”

08.11.2019 15:34
Szymon Hołownia i Marcin Prokop
fot. Jan GRACZYNSKI/East News

Szymon Hołownia wystartuje w wyborach prezydenckich w 2020 roku? Sugeruje to „Polityka Insight”, dodając, że dziennikarz decyzję już podjął, a ma ją ogłosić w ciągu kilkunastu dni.

Andrzej Duda, Małgorzata Kidawa-Błońska, Władysław Kosiniak-Kamysz, Robert Biedroń. Giełda nazwisk przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku rośnie dzień po dniu. Ale w ostatnich dniach na liście potencjalnych kandydatów zaczęło pojawiać się zaskakujące nazwisko – Szymon Hołownia.

Jak ustaliło Centrum Analityczne „Polityka Insight”, przygotowania do startu w wyborach rozpoczęły się w sierpniu i są już na zaawansowanym etapie. Nad kandydaturą Hołownii pracują dwa sztaby i wolontariusze w kilkunastu ośrodkach w Polsce. Zajmują się programem, wartościami i strategią. Oficjalnego ogłoszenia decyzji można spodziewać się rzekomo w ciągu dwóch-trzech tygodni.

Szymon Hołownia cieszy się dużą rozpoznawalnością, ale żeby dobrze wypadać w sondażach musi zbudować wizerunek poważnego kandydata na prezydenta

– czytamy. 

Szymon Hołownia wygrałby z Andrzejem Dudą?

Hołownia miał już zresztą zbadać swój potencjał w badaniach. „Osoby zaangażowane w projekt przekonują, że prezenter wypadł w badaniu lepiej niż inni bezpartyjni kandydaci i że w drugiej turze miałby szansę na dobry wynik w konfrontacji z Andrzejem Dudą. Spośród kandydatów partii opozycyjnych najlepszy wynik w starciu w drugiej turze z Dudą osiągał w badaniu Władysław Kosiniak-Kamysz” – pisze w piątek „Polityka Insight”.

„Początkowo ogłoszenie kandydatury Hołownii planowano na później, wydarzenia jednak przyspieszyły ze względu na deklarację Donalda Tuska o rezygnacji ze startu. Hołownia ma być kandydatem niezależnym i obywatelskim. Jednak osoby z nim współpracujące nie wykluczają negocjacji z partiami w sprawie ewentualnego poparcia dla jego kandydatury” – czytamy.

Zobacz także

Dwa dni po ogłoszeniu decyzji Tuska o wystawieniu przez opozycję kandydata „obywatelskiego” pisał też dziennik „Rzeczpospolita”. Z kolei „Wprost” już na początku tygodnia sugerował, powołując się na słowa jednego z polityków opozycji, że jeden z biznesmenów opłacił badania fokusowe, by sprawdzić, jak w kontekście przyszłorocznych wyborów byłby postrzegany Hołownia.

Zobacz także

RadioZET.pl/Polityka Insight"