Zamknij

Szymon Pogoda nowym posłem PiS. Obejmie mandat po Adamie Lipińskim

17.11.2020 12:56
Szymon Pogoda
fot. Szymon Pogoda/Facebook screenshot

Szymon Pogoda zostanie nowym posłem PiS. Dotychczasowy radny obejmie mandat poselski po Adamie Lipińskim. Polityk zadeklarował również dołączenie do klubu PiS.

Szymon Pogoda będzie nowym posłem PiS. Jak przekazał Polskiej Agencji Prasowej, ślubowanie złoży prawdopodobnie na posiedzeniu Sejmu 9 grudnia. Adam Lipiński, były poseł i wiceprezes PiS, objął na początku listopada stanowisko wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego. Jego miejsce w sejmowych ławach zajmie właśnie radny PiS z Bolesławca Szymon Pogoda, który w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych na liście PiS w okręgu legnickim uzyskał najwyższy wynik z kandydatów partii, którzy nie dostali się do Sejmu.

Szymon Pogoda w rozmowie z Polską Agencją Prasową powiedział, że właśnie przesłał stosowne dokumenty potwierdzające przyjęcie mandatu. Więc potwierdzam, że przyjmuję mandat - podkreślił radny PiS. Dodał, że ślubowanie poselskie prawdopodobnie złoży dopiero na posiedzeniu Sejmu 9 grudnia, ponieważ obecnie przebywa na kwarantannie.

Zobacz także

Dopytywany, czy po objęciu mandatu dołączy do klubu partii, Szymon Pogoda odparł: "tak, oczywiście". Klub Prawa i Sprawiedliwości liczy obecnie 234 posłów, po dołączeniu Pogody będzie to 235 posłów. Do utrzymania większości w Sejmie potrzeba co najmniej 231 posłów.

Szymon Pogoda nowym posłem PiS. Zajmie miejsce Adama Lipińskiego

Po głosowaniu w Sejmie nad nowelą ustawy o ochronie zwierząt zakazującą hodowli na futra i ograniczającą ubój rytualny 15 posłów PiS - głosujących przeciwko - zostało zawieszonych w prawach członka partii. Byli to: Kazimierz Moskal, Jan Krzysztof Ardanowski, Henryk Kowalczyk, Lech Kołakowski, Katarzyna Czochara, Zbigniew Dolata, Teresa Glenc, Agnieszka Górska, Teresa Hałas, Jerzy Małecki, Krzysztof Szulowski, Piotr Uściński, Marek Wesoły, Bartłomiej Wróblewski oraz Sławomir Zawiślak. We wtorek jeden z zawieszonych posłów - Lech Kołakowski - oświadczył, że odchodzi z PiS. Tłumaczył, że powodem jego decyzji jest tzw. piątka dla zwierząt, którą nazwał "bublem prawnym". Zapowiedział też powstanie w Sejmie koła poselskiego.

Zobacz także

Jest to grupa kilku osób. Rozmawiamy o nazwie koła - dodał. Powiedział też, że "jeżeli dojdzie do rejestracji koła, prawdopodobnie PiS utraci większość sejmową".vCzęść spośród zawieszonych posłów PiS deklaruje pozostanie w partii m.in. Bartłomiej Wróblewski, Krzysztof Szulowski czy Piotr Uściński. Odejścia z ugrupowania nie wykluczył natomiast Marek Wesoły.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP