Zamknij

TK opublikował uzasadnienie wyroku ws. aborcji

27.01.2021 15:47
Wyrok TK ws. aborcji
fot. Jan Bielecki/East News

Trybunał Konstytucyjny opublikował kontrowersyjny wyrok ws. aborcji, ogłoszony w październiku 2020 roku. Na stronie TK pojawiło się także jego uzasadnienie.

Wyrok TK w sprawie niekonstytucyjności jednej z przesłanek do wykonywania aborcji (z powodu wad genetycznych płodu) został opublikowany ponad trzy miesiące po jego ogłoszeniu przez przewodniczącą składu orzekającego, sędzię Julię Przyłębską.

Uzasadnienie tego orzeczenia ze zdaniami odrębnymi zamieszczono w środę na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego. Zdania odrębne do orzeczenia złożył sędzia Piotr Pszczółkowski, a votum separatum sędzia Leon Kieres. Inaczej sprawa wygląda w uzasadnieniu wyroku TK, w nim zdania odrębne złożyło trzech sędziów: Zbigniew Jędrzejewski, Mariusz Muszyński i Jarosław Wyrembak.

TK opublikował wyrok ws. aborcji. Wraz z uzasadnieniem

22 października ub.r. TK - po rozpatrzeniu wniosku grupy 119 posłów PiS, PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacji - orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niekonstytucyjny.

Przepisy nadal dopuszczają możliwość przerywania ciąży w przypadku, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety, a także gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest skutkiem czynu zabronionego m.in. gwałtu. Centrum Informacyjne Rządu przekazało, że zgodnie z wymogami konstytucyjnymi wyrok zostanie opublikowany dzisiaj w Dzienniku Ustaw.

W części z uzasadnieniem czytamy m.in. że "Trybunał zauważył, że wątpliwości konstytucyjne wnioskodawcy można sprowadzić do zasadniczej kwestii, dotyczącej gwarancji konstytucyjnych dla życia dziecka w okresie prenatalnym w przypadku kolizji dóbr. Trybunał, analizując art. 38 w związku z art. 30 Konstytucji, podtrzymał swoje wcześniejsze stanowisko (...) zgodnie z którym życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno być ono chronione przez ustawodawcę. Trybunał stwierdził ponadto, że dziecko jeszcze nieurodzone, jako istota ludzka, której przysługuje przyrodzona i niezbywalna godność, jest podmiotem mającym prawo do życia, zaś system prawny musi gwarantować należytą ochronę temu centralnemu dobru, bez którego owa podmiotowość zostałaby przekreślona".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/Trybunal.gov.pl