Ziobro żąda teki wicepremiera i stawia warunki? Chodzi o Morawieckiego

15.10.2019 22:25
Morawiecki ZIobro
fot. Grzegorz Banaszak/REPORTER

Mateusz Morawiecki będzie premierem nowego rządu, to poza dyskusją - powiedział we wtorek wicepremier Jarosław Gowin. Wcześniej "Fakty" TVN podały nieoficjalnie, że warunek zmiany premiera stawia Zbigniew Ziobro. Według medialnych doniesień, chce zostać wicepremierem w zamian za poparcie rządu.

Wyniki wyborów parlamentarnych już znamy. Powraca pytanie: kto będzie premierem nowego rządu? Czy pozostanie nim Mateusz Morawiecki? Jak stwierdził we wtorek w TVN24 Jarosław Gowin (Porozumienie), „sprawa jest poza dyskusją”.

Tego kandydata wskazała główna partia naszego obozu, czyli Prawo i Sprawiedliwość. Porozumienie formalnie poparło kandydaturę Mateusza Morawieckiego

Ale według nieoficjalnych doniesień "Faktów" TVN kandydaturę Morawieckiego mógłby zablokować szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, lider Solidarnej Polski, która, co ważne, z list Komitetu Wyborczego PiS wprowadza do Sejmu 17 posłów. Pozycja Ziobry rośnie. Minister - nieoficjalnie - zażądał stanowiska wicepremiera i dodatkowego resortu dla polityka Solidarnej Polski. Ma to być warunkiem poparcia rządu.

Zobacz także

Według Gowina brak poparcia Zbigniewa Ziobry i Solidarnej Polski dla Morawieckiego "to tylko spekulacje".

Na razie to są domniemania dziennikarzy, że minister Ziobro próbuje zablokować kandydaturę Mateusza Morawickiego

"Przez cztery lata współpracowaliśmy solidarnie. Teraz trochę się zmieniły proporcje, bo i ja jestem mocniejszy, i minister Ziobro jest mocniejszy, ale uważam, że trzeba trzymać się tych dawnych reguł w solidarnej współpracy" – powiedział, zaznaczając, że nie sprzeciwiałby się nominacji Ziobry na stanowisko wicepremiera, ale jest to kwestia do negocjacji między PiS a SP.

Zobacz także

RadioZET.pl/Fakty TVN/TVN24