Zamknij

NIK wszczyna kontrolę w sprawie majowych wyborów korespondencyjnych

18.06.2020 14:22
NIK skontroluje majowe wybory
fot. Piotr Molecki /East News

Będzie kontrola NIK ws. majowych wyborów - dowiedziało się TVN24. Kontrolerzy Izby mają wejść do KPRM, MAP, Poczty Polskiej i PWPW.

Najwyższa Izba Kontroli wszczyna kontrolę w sprawie majowych wyborów korespondencyjnych - informuje TVN24.

Jeszcze w tym miesiącu kontrolerzy mają wejść do KPRM, MAP, Poczty Polskiej i PWPW. Tak wynika z pisma prezesa NIK.

- Na mój wniosek NIK przeprowadzi kontrolę w KPRM, Ministerstwie Aktywów, Poczcie Polskiej i PWPW ws (nie)wyborów. Będzie się działo. Kontrola jeszcze w tym miesiącu - poinformował na Twitterze poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek.

Zobacz także

Zgodnie z decyzją Marszałek Sejmu Elżbiety Witek z 5 lutego 2020 roku, wybory prezydenckie powinny pierwotnie odbyć się 10 maja. W związku z sytuacją epidemiczną w kraju, a także przedłużającymi się pracami nad projektem ustawy zakładającej możliwość zorganizowania wyborów w formule korespondencyjnej, wybory 10 maja ostatecznie nie doszły do skutku. Nie zostały one jednak odwołane ani przełożone.

Posłuchaj podcastu

Zobacz także

Zanim jeszcze parlament zakończył prace nad ustawą o głosowaniu korespondencyjnym, rządzący zlecili PWPW wydrukowanie kart wyborczych oraz specjalnych pakietów w liczbie ok 30 mln. W konsekwencji wydrukowane karty nigdy nie zostały wykorzystane, a koszty, jakie poniosło państwo w związku z organizacją wyborów 10 maja, może sięgnąć nawet 70 mln zł.

RadioZET.pl/ TVN24