Zamknij

Co z koncesją dla TVN24? Rzecznik KRRiT: Decyzja możliwa jeszcze dzisiaj

21.09.2021 11:21
Koncesja dla TVN24. Zapadnie decyzja?
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jeszcze dziś może zakończyć postępowanie ws. wydania koncesji dla TVN24. – Jest wola wśród członków KRRiT, żeby zakończyć postępowanie ws. koncesji dla TVN24, ale czy się uda, tego nie jestem w stanie przewidzieć – przekazała PAP rzecznik Rady, Teresa Brykczyńska.

Koncesja TVN24 obowiązuje jedynie do 26 września 2021 roku. Choć kanał będzie mógł nadawać po tej dacie (uzyskał 30 sierpnia zgodę KRRiT na wpis do rejestru w ramach koncesji holenderskiej), koncern Discovery zabiega o polski odpowiednik dokumentu.

TVN złożył wniosek o przedłużenie koncesji w Radzie na początku lutego 2020 roku, jednak przez półtora roku KRRiT nie zdążyła wydać decyzji w tej sprawie.

Koncesja TVN24 ważna jeszcze przez 5 dni. Będzie nowa? "Jest wola"

– Na pewno koncesja dla TVN24 będzie tematem dzisiejszego posiedzenia KRRiT. Jest wola wśród członków, żeby zakończyć to postępowanie, ale czy się uda, tego nie jestem w stanie przewidzieć – powiedziała enigmatycznie PAP rzecznik Rady. Od tygodni KRRiT zbiera się w sprawie koncesji stacji, jednak spotkania kończą się bez przełomu. Brykczyńska dodała, że niewykluczone jest, że głosowanie w tej sprawie odbędzie się jeszcze we wtorek.

Zarząd TVN w lipcu br. złożył wniosek o przyznanie holenderskiej koncesji na nadawanie i została ona przyznana. Wciąż nie utrzymał jednak koncesji polskiej. Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski wyraził zgodę na wpis do rejestru programu TVN24. Decyzja zapewnia ciągłość nadawania programu TVN24 także po 26 września, niezależnie od wyników toczących się obecnie postępowań.

Obok tego postępowania toczy się polityczny spór o tzw. lex TVN. Rządzący wnieśli projekt, który bezpośrednio uderza w stacje koncernu Discovery, który zakłada, że większość udziałów w przypadku nadawców telewizyjnych i radiowych musi pochodzić z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Sejm przyjął projekt przy udziale posłów Kukiz’15, jednak następnie został odrzucony przez opozycyjną większość w Senacie. Wkrótce wróci na obrady Sejmu, jednak nawet przy przegłosowaniu jego los jest niepewny – środowisko prezydenta Andrzeja Dudy zapowiedziało, że głowa państwa jest skora zawetować projekt.

RadioZET.pl/PAP