Zamknij

TVN24 ujawnia kalendarz lotów Kuchcińskiego: Żaden polityk nie latał tak często

03.08.2019 17:48
Marek Kuchciński
fot. RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER

Portal TVN24 uzyskał dostęp do dokumentów dotyczących korzystania z rządowych samolotów przez marszałka Sejmu. Wynika z nich, że Kancelaria Sejmu zamówiła dla Marka Kuchcińskiego co najmniej 109 lotów w 16 miesięcy. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Posłowie Platformy Obywatelskiej w ramach kontroli poselskiej otrzymali od Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych 400 stron dokumentów dotyczących przelotów marszałka Sejmu od połowy marca 2018 roku do połowy lipca 2019 roku. Okazuje się, że Kancelaria Sejmu zamówiła dla marszałka 47 lotów na trasie Warszawa Okęcie - Rzeszów Jasionka i 56 z Rzeszowa do stolicy.

Najczęściej Marek Kuchciński korzystał ze śmigłowca W-3 Sokół (59 razy). Od lata 2018 roku, gdy politycy dostali do dyspozycji kupione przez rząd samoloty Gulfstreamy G550, odrzutowiec ten dla Kuchcińskiego zamówiono 35 razy, 15 razy do przewozu drugiej osoby w państwie wskazano w dokumencie samolot CASA C-295M

TVN24

Gen. Tomasz Drewniak w rozmowie z TVN24 przyznaje, że nie pamięta sytuacji, w której jakikolwiek polski polityk latał tak często. Były inspektor Sił Powietrznych zwraca uwagę na czasochłonne i skrupulatne przygotowanie maszyny do lotu o statusie HEAD. 

- Przygotowania śmigłowca to 4-5 godzin. Potem trzeba go zaplombować. Status HEAD to też ograniczenia dla innych statków i zadania dla służb. Taki lot się kontroluje podwójnie, albo nawet potrójnie. To oznacza postawienie na nogi kilkudziesięciu osób w całym kraju - dodaje. 

Loty Marka Kuchcińskiego 

W ubiegłym tygodniu Mariusz Gierwszewski z Radia ZET ujawnił, że marszałek Sejmu latał rządowymi samolotami wraz z rodziną. Po tych informacjach, w poniedziałek, dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka poinformował, że Kuchciński wpłacił 5 tys. zł na Klinikę Budzik działającą przy Centrum Zdrowia Dziecka oraz 10 tys. zł na Caritas Polska w zamian za 23 loty samolotem rządowym, w których towarzyszyli mu członkowie rodziny.

Zobacz także

Kwestia lotów Kuchcińskiego jest od kilku dni krytykowana przez polityków PO, którzy chcą, by marszałek Sejmu przedstawił szczegóły lotów rządowym samolotem, kiedy na pokładzie byli jego bliscy: ile było takich lotów i kto brał w nich udział. Zdaniem posłów PO, decyzja o wpłaceniu 15 tys. zł na cele charytatywne jest niewystarczająca. W ubiegły piątek, w związku z doniesieniami o lotach marszałka Sejmu i jego rodziny, klub parlamentarny PO-KO złożył wniosek o odwołanie Kuchcińskiego z funkcji.

RadioZET.pl/TVN24

C